Macron želi engleski jezik zamijeniti francuskim na sastancima zemalja EU
Trenutno je engleski "radni jezik" EU i koristi se na sastancima na visokom nivou između predstavnika iz 27 država članica bloka.
Međutim, izvori sugerišu da francuski premijer Emmanuel Macron planira implementirati francuski kao glavni jezik koji koriste diplomate EU.
Macron se nada da će primijeniti novo pravilo kada Francuska preuzme kontrolu nad tekućim šestomjesečnim predsjedavanjem EU 2022. godine.
Macron razmatra planove da se svi sastanci u Briselu održavaju na francuskom i postoje prijedlozi da će ignorisati pisma koja šalje Evropska komisija ako su napisana na engleskom.
Očekuje se da će se zapisnici i službeni dokumenti dostavljati i na francuskom, prema izvorima upoznatim o šemi.
"Čak i ako priznamo da je engleski radni jezik, i to se često prakticira, osnova za izražavanje na francuskom ostaje u potpunosti na snazi u institucijama EU", rekao je jedan stariji francuski diplomata.
"Moramo ga obogatiti i ponovo oživjeti tako da se francuski jezik uistinu vrati, a iznad toga osjećaj i ponos višejezičnosti."
Francuski je već jedan od tri "radna jezika" EU, zajedno s engleskim i njemačkim, ali Macron i njegovi ministri planiraju oživjeti jezik širom bloka.
Novac bi se mogao odvojiti za časove jezika za diplomate EU, a predviđene su i debate samo na francuskom.
Međutim, potez je naišao na kritike iz EU, osoba koje se plaše otežavajućeg efekta koji bi mogao imati na sastancima koji se obično vode na engleskom jeziku.
"Mnogi nacionalni delegati u radnim grupama EU jednostavno ne razumiju niti govore francuski", objasnio je neimenovani diplomata za Politico.
"Nadamo se da će Francuska na kraju slijediti pragmatičan jezični pristup."
Također, postoji zabrinutost zbog utjecaja takvog poteza na već loše odnose između Velike Britanije i EU.
Francuska će privremeno predsjedavati EU od januara do juna iduće godine - prvi put od 2008. godine.
Francuski ministri Clement Beaune i Jean-Baptiste Lemoyne tvrdili su u aprilu da je kontrola predsjedništva stvorila "priliku da se visoko održi ova vitalna borba za višejezičnost".
Postavlja se pitanje kako će zvaničnici Njemačke reagovati na ovaj mogući korak Francuske.