Poslanici vladajućih stranaka Fidesz i Demohrišćanske narodne stranke na panelu za utvrđivanje dnevnog reda nisu podržali stavljanje glasanja na dnevni red za plenarnu sjednicu sljedeće sedmice.
Švedska, koja je odustala od dugogodišnje politike vojnog nesvrstavanja nakon ruske invazije na Ukrajinu, postavila je svoj cilj na formalno pristupanje na samitu NATO-a od 11. do 12. jula, ali, iako ima snažnu podršku drugih članica, Turska i Mađarsku su do sada blokirale ratifikaciju.
Poslanica opozicione stranke Demokratska koalicija Agnes Vadai rekla je Reutersu da je očigledno da će Fidesz odlučiti kada će zakazati glasanje u zavisnosti od stava Turske.
Mađarski parlament će zasjedati u ponedjeljak, utorak i petak sljedeće sedmice, glasajući o nekoliko zakona, uključujući budžet za 2024. godinu.
Proces ratifikacije je zaglavio u parlamentu od prošlog jula, ali Orban je u februaru prvi put izrazio zabrinutost u vezi sa težnjom Švedske i Finske za članstvo u NATO-u.
Između ostalih kritika, on je optužio obje zemlje za širenje "direktnih laži" o zdravlju demokratije i vladavine prava u Mađarskoj, iako su mađarski poslanici krajem marta odobrili kandidaturu Finske.
Ponavljajući stav Turske, Erdogan je u telefonskom razgovoru u nedjelju rekao generalnom sekretaru NATO-a da Švedska mora zaustaviti proteste pristalica zabranjene Kurdistanske radničke partije (PKK) u Stockholmu kako bi dobila zeleno svjetlo za pridruživanje alijansi.