Majmuni terorišu stanovnike japanskog grada, policija poduzima odlučnije mjere
Za napade na odrasle i djecu odgovorni su japanski makaki majmuni, koji su prisutni u velikim dijelovima zemlje, a ovakvi incidenti nisu uobičajeni.
"Rijetko je vidjeti toliko napada u kratkom vremenskom periodu. U početku su napadane žene i djeca, ali su nedavno meta postali odrasli muškarci i starije osobe", saopćeno je iz policije.
Pokušaji hvatanja životinja pomoću zamki nisu bili uspješni u sprečavanju napada, kao ni policijske patrole koje su se počele provoditi od prvog napada koji se dogodio početkom jula.
Vlasti zvanično ne mogu potvrditi da li su napadi djelo jednog ili više majmuna. Povrede variraju, od ogrebotina, ugriza na nogama i rukama pa do ugriza na vratu i stomaku. Među žrtvama napada je i četverogodišnja djevojčica koja je zadobila ogrebotinu nakon što je majmun ušao u njen dom. Također, zabilježen je i slučaj ulaska majmuna u vrtić.
Stanovnici su u nekoliko navrata prijavili da je majmun ušao u njihov dom nakon što je otvorio klizna vrata ili pak iskoristio otvoren prozor.
"Čuo sam plač iz prizemlja pa sam požurio i sišao sa sprata. Vidio sam majmuna kako napada moju kćerku", izjavio je neimenovani muškarac za japanske medije.
Japanski makaki majmuni su nekada bili ugrožena vrsta, ali se njihov broj u posljednje vrijeme povećao. Sada su na listi Međunarodne unije za očuvanje prirode kao vrste "najmanje brige".
Međutim, povećanje broja majmuna je dovelo do ozbiljnih sukoba s ljudima, pokazalo je istraživanje Univerziteta Yamagata. Razlog za to je smanjenje distance između ljudi i životinja, kao i promjena kulturalnih stavova prema njima, promjene ljudskog ponašanja i promjena šumskog okruženja.