U prvom krugu
1

Marcelo Rebelo de Sousa ponovo izabran za predsjednika Portugala

FENA
Marcelo Rebelo de Sousa ima relativno velike ovlasti kao predsjednik (Foto: EPA-EFE)
Marcelo Rebelo de Sousa ima relativno velike ovlasti kao predsjednik (Foto: EPA-EFE)
Predsjednik Marcelo Rebelo de Sousa ponovno je izabran na drugi petogodišnji mandat na predsjedničkim izborima u Portugalu u prvom krugu, prema službenim rezultatima izborne komisije.

Sa 99 posto prebrojanih glasova, 72-godišnji konzervativni političar i bivši TV novinar i profesor prava u nedjelju je dobio 61 posto glasova, objavila je izborna komisija.

Prije pet godina dobio je oko 52 posto glasova.

Rebelo de Sousa izbjegao je drugi krug izbora 14. februara protiv drugoplasiranog kandidata jer je osvojio preko 50 posto glasova.

Rezultati Sousinih protukandidata bili su na nivou očekivanih. Kandidatkinja socijalista i nekadašnja predstavnica u Evropskom parlamentu Ana Gomes dobila je 12,7 posto glasova, a vođa populističke desničarske stranke Chega! (Dosta!) Andre Ventura je treći s 11,9 posto glasova.

Izlaznost glasača bila je rekordno mala, tek oko 40 posto, čemu je pridonijela i pandemija, jer je u posljednjih sedam dana broj zaraženih u Portugalu stalno bio gotovo 750 na 100.000 stanovnika, što je jedan od najvećih na svjetskom nivou.

Portugalski predsjednik ima relativno velike ovlasti - može staviti veto na zakone, raspustiti parlament i sazvati nove izbore.

Sadašnjem predsjedniku, kao konzervativnom političaru, pripisuju se velike zasluge za to što nije samo kritičar i korektiv ljevičarskoj Vladi premijera Antonija Coste već je i podržava. Pridaje veliku važnost političkoj stabilnosti zemlje.

Saradnja između Rebela de Souse i Coste u proglašavanju i oblikovanju vanrednog stanja zbog koronavirusa, između ostalog, do sada je funkcionirala bez problema.

Ukupno je 10,86 miliona ljudi imalo pravo glasa, a tu su i Portugalci koji žive u inostranstvu.

Zemlja emigracije, u kojoj je stotine hiljada otputovalo u vrijeme krize eura prije nekoliko godina, ima više glasača s pravom glasa nego stanovnika, kojih ima 10,3 miliona.