Veliki novci za obnovu
98

Maroko kreće u rekonstrukciju nakon zemljotresa, seljani i arhitekte u raspravi kako to učiniti

L. S.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Hstorijski zemljotres je ove godine u septembru pogodio Maroko, u kojem je smrtno stradalo hiljade ljudi.

Sada se Marokanci suočavaju sa zastrašujućim zadatkom obnove od potresa, a seljani i arhitekte raspravljaju o tome kako. Kabinet kralja Muhameda VI obećao je u izjavi sedmicu nakon potresa da će sve obnoviti u skladu sa naslijeđem i arhitektonskim karakteristikama.

Više od 3.000 ljudi poginulo je u posljednjem zemljotresu u Maroku, a oštećeno je blizu 1.000 sela. Stoga zemlja planira potrošiti 11,7 milijardi dolara na rekonstrukciju, što odgovara otprilike 8,5% njenog godišnjeg BDP-a. Maroko planira građanima izdvojiti novčanu pomoć za osnovne potrepštine, uz dodatnih 13.600 dolara za obnovu potpuno uništenih domaćinstava i 7.800 dolara za ona koja su djelimično uništena, navodi Associated Press.

Zbog broja potresa u Maroku, među seljanima i arhitektima postoji široko rasprostranjeno slaganje da bi sigurnost trebala biti glavni prioritet. To je stvorilo poriv za modernim građevinskim materijalima i ambivalentnost prema vladinoj opredijeljenosti za obnovu u skladu s kulturnim i arhitektonskim naslijeđem Maroka.

Mnogi kažu da se nadaju da će graditi od betona i blokova od pepela koji se obično koriste u većim marokanskim gradovima, a ne od tradicionalnih zemljanih cigli za koje sumnjaju da su možda pogoršale njihovu nesreću. No, skup arhitekata i inženjera odbacuje ideju da su cigle napravljene od zemlje podložnije oštećenjima, te su mišljenja da nije stvar u materijalima, već tehnikama.

Kit Miyamoto, japansko-američki građevinski inženjer, predvodio je tim koji se sastao sa zidarima i istražio štetu nakon potresa i došao do sličnog zaključka. U izvještaju njegovog tima navodi se da nije pronađena nikakva značajna razlika u seizmičkim performansama tradicionalnih ili modernih građevinskih sistema. Zaključeno je da su loše izgrađene kuće od kombinacije betona i zemljanih materijala najgore prošle u potresu.