
"Svih šest zemalja moraju pojedinačno da se analiziraju. Srbija se može pridružiti EU onda kada bude spremna, ali mi ćemo u međuvremenu pregovarati i ne vjerujem da će se svih šest zemalja pridružiti u isto vrijeme EU", rekao je McAllister na panelu posvećenom europskim integracijama na 15. Ekonomskom summitu Srbije, javlja Tanjug.
On je rekao da su Srbija i Crna Gora napravile krupne korake ka EU, dok je situacija u Makedoniji zabrinjavajuća.
Istaknuo je da je suradnja među zemljama regije vrlo važna, a uloga Srbije u tome izuzetno značajna.
McAllister je pozdravio nastavak dijaloga u veljači i istaknuo da je napredak u normaliziranju odnosa Beograda i Prištine svakako ostvaren i pozdravljen u Bruxellesu, ali je pozvao dvije strane da u nekoliko sljedećih tjedana ostvare konkretnije rezutlate u provođenju Briselskog sporazuma.
McAllister je ukazao da je također vrlo važna regionalna suradnja koja je, kako je rekao, zajedno s dobrosusjedskim odnosima neophodan dio procesa kretanja zapadnog Balkana ka EU.
Po njegovim riječima, angažiranje Srbije i uloga premijera Aleksandra Vučića u unapređivanju povezanosti regije je izuzetno dobro pozdravljena u Bruxellesu.
On je kao primjer dobrog signala i uzora za zapadni Balkan naveo uzajamne posjete premijera Vučića Albaniji i albanskog premijera Edija Rame Srbiji.
McAllister je podsjetio da i njemačka kancelarka Angela Merkel smatra da su mir, stabilnost i prosperitet zapadnog Balkana mogući samo ako zemlje regije dobro surađuju.
Ministrica zadužena za europske integracije Jadranka Joksimović rekla je na panelu da Srbiju sada svi partneri iz Europe i šire vide kao dio rješenja, a ne problema i istaknula da je zemlja pokazala da je posvećena regionalnoj suradnji.
Joksimović je rekla da je vrlo važno da zemlje u regiji zajedno konkuriraju za europske fondove i surađuju na projektima jer bi to pomoglo da se riješe otvorena bilateralna pitanja u regiji.
Ona je istaknula da je Srbiji iz IPA fondova EU u razdoblju od 2014-2020. na raspolaganju 1,6 milijarde eura što ostavlja dosta prostora za regionalnu suradnju i da se pronađe točka povezivanja za gospodarstva u regiji.
Upitana kako komentira izjavu premijera Vučića da je dosta seminara i da treba više da se radi, Jokismović je rekla da je Vučić pod tim mislio da Srbiji jeste potrebna tehnička podrška ali i opipljivi rezultati seminara.
Imamo previše regionalnih inicijativa, i mislim da je premijer to spomenuo jer je okrenut rezultatima, rekla je Joksimović.
Navodeći da se Europa suočava s raznim izazovima u sigurnosnom i ekonomskom smislu, Joksimović je rekla da je Srbija te probleme rješavala na pravi način i da je pokazala da je partner.
Učestvujući u debati, voditelj Misije EU u Beogradu Michael Davenport ukazao je da je regionalna suradnja jedan od visokih prioriteta EU i da je naročito u posljednjih 18 mjeseci vidljivo pokretanje i produbljivanje te suradnje na zapadnom Balkanu.
Devenport je rekao da je regionalna suradnja u samom jezgru prioriteta EU, te kako to srpska vlada zaista razumije.
Vlada Srbije razumije važnost regionalne suradnje, ali i političkih i ekonomskih reformi, rekao je Davenport, istaknuvši kako EU gleda na regiju, ali i na to što je svaka zemlja posebno napravila na europskom putu.