Medijski mrak u Mijanmaru: Vojska dodatno ograničila pristup internetu
Vojska je već bila ozbiljno ograničila pristup internetu. Mobilni podaci, koji su glavni izvor pristupa internetu, u cijeloj su zemlji smanjeni za 18 dana, dok je šire isključivanje uvedeno svake večeri gotovo 50 dana.
Novi rezovi utječu na bežični širokopojasni pristup, iako se čini da i dalje rade optičke usluge.
U četvrtak je Vijeće sigurnosti UN-a izrazilo duboku zabrinutost zbog brzog pogoršanja situacije u Mijanmaru. U izjavi se navodi da najoštrije osuđuje upotrebu nasilja nad demonstrantima i smrt stotina civila, uključujući žene i djecu.
Prema podacima Udruženja za političke zatvorenike (AAPP), vojska je ubila najmanje 535 ljudi, dok je više od 2.500 ljudi privedeno.
U četvrtak, prije nametanja novih internetskih ograničenja, demonstranti su najavili postavljanje cvijeća na autobuskim stanicama gdje su demonstranti koje su ubile snage sigurnosti odlazili na svoja posljednja putovanja.
"Sutra ćemo ostaviti cvijeće na autobuskim stanicama. To vam želim reći prije nego što padne internet", objavio je na Facebooku Khin Sadar, vođa protesta.
Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca pozvala je na veću zaštitu medicinskih radnika upozoravajući da su osobe koje pružaju prvu pomoć nepravedno uhapšene, zastrašivane ili povrijeđene te da su oštećeni imovina i vozila hitne pomoći Crvenog križa.
"Ovo je neprihvatljivo. Zdravstveni radnici nikada ne bi trebali biti meta. Treba im omogućiti neograničen humanitarni pristup ljudima u nevolji", rekao je Alexander Matheou, regionalni direktor IFRC-a za azijsko-pacifički region.