Mijanmarska vojska spalila sela u kojima žive Rohinja muslimani, 18.500 izbjeglo u Bangladeš
Čak 18.500 muslimana iz Rahine je od 25. augusta izbjeglo u Bangladeš, zajedno s manjim brojem rahinskih budista, prenosi Reuters, no tamo se suočavaju sa sve većom opasnošću od bolesti i pokušajima bangladeških vlasti da ih pošalju kući.
Mijanmarska vlada optužila je rahinske pobunjenike za nasilje i podmetanje požara.
"Iako su vlasti Mijanmara dužne da istražuju kriminalne napade na položajima sigurnosnih snaga, moraju se suzdržati od nasilja i razlikovati osumnjičene vojnike i civile", rekla je Laura Haigh koja radi za Amnesty International.
🔴 URGENT : 4ème jour d'extermination en Birmanie. Les villages des musulmans Rohingyas sont brûlés par l'armée, en ce moment même. L'enfer. pic.twitter.com/1a3XEx4bMy
— Salem Rami (@Jeru_Saleem) 28. kolovoza 2017.
غارات #ارهاب_بورما دمرت قرية كاملة تعود لمسلمي #الروهنغيا وأحرقت البشر والشجر والحجر، فيما يحاول بعضهم إخماد النيران المشتعلة في أحد المساجد pic.twitter.com/cB3z0hBilt
— وكالة أنباء أراكان (@arakanana99) 28. kolovoza 2017.
I vlada i opozicija tvrde da su gorjele zgrade i naselje u Maungdawu u sjevernoj Rahini.
"Teroristi su bacili bombu, zapalili sela i napali policijsku stanicu", saopćili su iz Ministarstva informacija Mijanmara.
Arakan Times, internet portal Rohinja muslimana, saopćio je da su mijanmarske trupe i granična policija spalili 1.000 kuća.
Kako prenosi Independent, teško je provjeriti tvrdnje ovih dviju strana, jer vlasti ne dopuštaju novinarima da pristupe ovom području.
U nemirima je dosad smrtno stradalo 117 osoba, među kojim ima i civila.
Više od jednog miliona Rohinja muslimana u Mijanmaru je najveći izazov s kojim se suočava Aung San Suu Kyi koju su zapadni kritičari optužili da nije branila prava dugo tlačene manjine.
Vlada odbija priznati narod Rahine kao legitimnu nacionalnu manjinu i većini su uskraćena prava, kao i državljanstvo.