Odjeveni u bijele kute koje simboliziraju čistoću duše, muškarci i žene iz 165 zemalja okupili su se na Jamaratu kako bi izveli ritual s trospratnog mosta podignutog kako bi se izbjegla zagušenja koja su izaizvala ranija stampeda.
Uz pažljivi nadzor saudijskih vlasti vjernici su nosili kišobrane kako bi se zaštitili od vrelog sunca kada dnevne temeratuire nadmašju 40 stepeni Celzijusa.
Saudijska Arabija nastoji da očuva svoju reputaciju zaštitnika najsvetijih mjesta Islama - Meke i Medine - i organizatora najvećeg godišnjeg muslimanskog okupljanja.
Saudijske vlasti razmjestile su više od 130.000 pripadnika snaga sigurnosti i uvele su savremenu tehnologiju na vjersko okupljanje - među kojom su i beaspilotni nadzorni avioni - kako bi održale red i mir.
"Policijska pomoć i usluge bili su izuzetni. Hvala Bogu, veoma sam sretan, i uz Božiju pomoć doći ćemo opet", izjavio je Jordanac Firas al-Khashani (33).
Od hodočasnika je zatrženo da se pažljivo pridržavaju planova obavljanja svake faze hadža, ali uz više od dva miliona učesnika, panika je konstantna opasnost.
U metežu 2015. godine poginulo je gotovo 800 ljudi, kada su dvije velike grupe hodočasnika zajednički stigle do mjesta s kojeg se kamenuje đavo.
Prebrojavanja tijela u zemljama u koje su vraćena pokazala su, ipak, da je više od 2.000 ljudi poginulo, od kojih je više od 400 bilo iz Irana, koji je bojkotovao hadž naredne ghodine. To je najteža takva katastrofa u gotovo četvrt stoljeća.
Saudijske vlasti tada su saopćile kako je moguće da su metež izazvali hodočasnici koji nisu poštovali pravila o okupljanju, a kralj Salman je naredio istragu, ali njeni rezultati nikada nisu objavljeni.
Oko 86.000 Iranaca prisusatvuje hadžu u ovoj godini, u jeku diplomatskog sporenja između Teherana i Rijada i njihove borbe za dominaciju u regiji Bliskog istoka. Njihov animozitet pojačan je metežom u 2015. godini, prenosi Reuters