Diplomatska misija
0

Ministar vanjskih poslova Izraela otputovao u prvu posjetu Maroku nakon poboljšanja veza

N. C.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Ministar vanjskih poslova Izraela Yair Lapid otputovao je u srijedu u Maroko, što će biti prva posjeta najvišeg izraelskog diplomate otkako su dvije zemlje prošle godine unaprijedile veze.

Izrael i Maroko dogovorili su se u decembru o obnavljanju diplomatskih odnosa i ponovnom pokretanju direktnih letova prema sporazumu koji je posredovao bivši američki predsjednik Donald Trump u kojem je Washington također priznao marokanski suverenitet nad Zapadnom Saharom.

Predvodeći ministarsku delegaciju, Lapid će otvoriti izraelsku diplomatsku misiju u Rabatu, posjetiti historijski hram Beth-El u Casablanci i razgovarati sa svojim marokanskim kolegom Naserom Bouritom.

"Ova historijska posjeta nastavak je dugogodišnjeg prijateljstva i dubokih korijena i tradicija koje imaju jevrejska zajednica u Maroku i velika zajednica Izraelaca porijeklom iz Maroka", rekao je Lapid uoči dvodnevne posjete.

Maroko je bio jedna od četiri arapske zemlje - zajedno s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Bahreinom i Sudanom - koje su prošle godine krenule prema normalizaciji odnosa s Izraelom prema sporazumima posredovanim sa SAD-om.

Ti sporazumi razbjesnili su Palestince koji su se dugo oslanjali na podršku Arapa u njihovoj potrazi za državnošću na izraelskoj okupiranoj teritoriji.

Američki predsjednik Joe Biden rekao je da želi graditi na novim odnosima Izraela, kojima je Lapid dao prioritet od preuzimanja dužnosti u junu u sklopu međustranačke koalicije koja je zamijenila dugogodišnjeg premijera Benjamina Netanyahua.

Prije samo pet sedmica, Lapid je napravio značajnu prvu posjetu izraelskog ministra vanjskih poslova UAE-u, gdje se osvrnuo na veze Izraela sa zaljevskom arapskom državom i istakao zabrinutost zbog njihovog zajedničkog neprijatelja Irana.

Dva izraelska prijevoznika pokrenula su prošlog mjeseca neprekidne komercijalne letove za Marakeš iz Tel Aviva.

Maroko je bio dom jedne od najvećih jevrejskih zajednica u regiji do osnivanja Izraela 1948. Kako su Jevreji bježali ili bili protjerani iz mnogih arapskih zemalja, procjenjuje se da je četvrtina miliona otišlo iz Maroka u Izrael od 1948. do 1964. godine.

Danas je samo oko 3.000 Jevreja ostalo u Maroku, dok stotine hiljada Izraelaca tvrde da imaju neko marokansko porijeklo.