Kršenje ljudskih prava
50

Ministarstvo pravde SAD-a tužilo Teksas zbog novog zakona o zabrani abortusa

V. K.
Tužbu protiv Teksaka podnio državni tužilac  Merrick Garland (Foto: EPA-EFE)
Tužbu protiv Teksaka podnio državni tužilac Merrick Garland (Foto: EPA-EFE)
Ministarstvo pravde Sjedinjenih Američkih Država podnijelo je tužbu protiv države Teksas zbog novog zakona o abortusu kojim se zabranjuje abortus nakon šeste sedmice trudnoće.
Tužbom koja je podnesena saveznom sudu u Teksasu, Ministarstvo pravde SAD-a traži od saveznog sudije da proglasi zakon nevažećim zbog toga što su njegove odredbe u potpunoj suprotnosti s Ustavom SAD-a.

"Taj zakon je očigledno neustavan", rekao je državni tužilac Merrick Garland na konferenciji za medije na kojoj se i najavila tužba. Ministarstvo pravde također je zabrinuto i za budućnost pitanja abortusa u SAD-u te smatraju kako bi i neke druge američke države mogle slijediti Teksas u donošenju ovakvih zakona što bi bilo u potpunosti suprotno od promovisanja građanskih prava.

Teksaški zakon poznat i kao SB8 zabranjuje abortuse od perioda kada medicinski radnici otkriju srčanu aktivnost što se obično dešava oko šeste sedmice trudnoće kada brojne žene još i ne znaju da su trudne.

Sudovi u drugim državama zabranili su mogućnosti donošenja sličnih ograničenja, ali zakonodavstvo Teksasa se znatno razlikuje u odnosu na ostatak SAD-a što je omogućilo donošenje ovog zakona.

Pritisak na Ministarstvo pravde da donese ovakvu odluku naročito se pojačao nakon što je predsjednik SAD-a Joe Biden izjavio kako će se njegova administracija zalagati za pravo na abortus u Teksasu.

Osim Bidena, pritisak na Ministarstvo pravde vršili su i demokratski zastupnici u Kongresu koji su tražili od državnog tužioca Garlanda da podnese tužbu protiv Teksasa.

Guverner Teksasa Greg Abbot potpisao zakon je u maju ove godine. Njime se zabranjuje abortus u periodu kada doktor otkrije srčanu aktivnost embrija, uglavnom nakon šeste sedmice trudnoće.

Stručnjaci za reproduktivno zdravlje procjenjuju da će ova zabrana spriječiti 85 posto trudnica, a naročito onih sa niskim primanjima, da abortiraju u državi koja ima 29 miliona stanovnika.