Cilj sastanka je rasprava o prijetnjama zdravlju, prosperitetu i demokratiji, javlja AP.
Zemlja domaćin Britanija je upozorila da sve agresivnije aktivnosti Rusije, Kine i Irana predstavljaju izazov za demokratska društva i međunarodnu vladavinu zakona.
Britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab rekao je da je britansko predsjedavanje G-7 ove godine "prilika da se okupe otvorena, demokratska društva i demonstrira jedinstvo u vremenu kada je prijeko potrebno za suočavanje sa zajedničkim izazovima i rastućim prijetnjama".
Vrhunske diplomate iz Velike Britanije, Sjedinjenih Država, Kanade, Francuske, Njemačke, Italije i Japana održavaju dvodnevne razgovore sa dnevnim redom koji uključuje puč u Mijanmaru, Tigraysku krizu u Etiopiji i nesigurnu situaciju u Afganistanu, odakle se povlače američke trupe i njihovi saveznici u NATO-u.
Ministarstvo vanjskih poslova Ujedinjenog Kraljevstva saopćilo je da će grupa također razgovarati o "ruskim malignim aktivnostima", uključujući raspoređivanje vojske na granici s Ukrajinom i zatvaranje opozicionog političara Alekseja Navaljnog.
Ministri G-7 takođe će pokušati da se dogovore o načinu na koji će vakcine protiv koronavirusa biti dostupne širom svijeta. Bogate zemlje nerado se odriču dragocjenih zaliha sve dok ne vakcinišu vlastitu populaciju.