Šta sve treba znati
1

Mir u Gazi nadohvat ruke: Poznati detalji, Hamas spreman osloboditi taoce, Izrael pušta zatvorenike

Piše: B. H.
Izrael svakodnevno bombarduje palestinsku enklavu (Foto: Reuters)
Izrael svakodnevno bombarduje palestinsku enklavu (Foto: Reuters)
Primirje između Izraela i Hamasa u Gazi čini se sve izvjesnijim, uz intenzivne pregovore o oslobađanju talaca i uslovima za šestosedmično primirje. Ovaj napredak, potaknut zajedničkim naporima administracija Joea Bidena i Donalda Trumpa, mogao bi donijeti dugoročni mir.

Administracija Joea Bidena i dolazeća administracija Donalda Trumpa zajedno rade na zajedničkom cilju – postizanju proboja na Bliskom istoku prije nego što predsjednik Biden napusti ured.

Cilj je postići potpisani sporazum ili "deklaraciju o principima" između Izraela i Hamasa – obavezu koja bi strane zaključala na putu ka dogovoru o prekidu vatre – do inauguracije predsjednika Trumpa, 20. januara, prema zvaničniku upoznatom s pregovorima, koji nije ovlašten da javno govori, prenosi američki NPR.

Izjave zvaničnika

Predsjednik Biden je u telefonskom razgovoru s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom u nedjelju izjavio da je potreban "hitni" dogovor.

Novoizabrani predsjednik Trump je više puta upozorio da će, ako taoci koje su zarobile Hamasove snage 7. oktobra 2023. i koji se drže u Gazi ne budu oslobođeni do njegove inauguracije, "uslijediti ozbiljne posljedice".

Odlazeći Bidenov ambasador u Izraelu, Jacob J. Lew, rekao je za NPR u petak da nepredvidivost Trumpa i zabrinutost zbog onoga što bi njegova administracija mogla učiniti ako se dogovor ne postigne, podstiču trenutni zamah.

"Mislim da postoji određeni strah od nepoznatog, u smislu šta će nova administracija učiniti i reći," rekao je Lew. "Nema razlike između dolazeće i odlazeće administracije kada je riječ o želji za dogovorom o taocima sada i vršenju pritiska na sve strane da naprave odgovarajuće ustupke kako bi se to postiglo."

Kako bi dogovor izgledao

Osnovni okvir dogovora, prema zvaničnicima upoznatim s pregovorima, uključuje razmjenu izraelskih talaca za palestinske zatvorenike i šestosedmično primirje. Tokom tog perioda, izraelske trupe bi djelimično povukle svoje snage iz Gaze, a nastavit će se pregovori kako bi se postigle dodatne razmjene talaca i zatvorenika te konačno okončanje rata.

Očekuje se da će Hamas osloboditi grupu od 33 izraelska taoca, žive i mrtve, uključujući žene, starije muškarce i taoce s bolestima. Izrael je zatražio njihovo oslobađanje.

Qaddura Fares, koji vodi glavnu grupu za zagovaranje palestinskih zatvorenika u izraelskim zatvorima na okupiranoj Zapadnoj obali, a koji je u Kataru na marginama pregovora, rekao je za NPR da Izrael raspravlja o oslobađanju tri grupe zatvorenika.

Ti zatvorenici, kazao je, uključuju: 1.000 zatvorenika, među kojima su maloljetnici, stariji muškarci i oni s bolestima; 48 Palestinaca koji su prvobitno oslobođeni u razmjeni talaca i zatvorenika između Hamasa i Izraela 2011. godine, a kasnije ih je Izrael ponovo uhapsio; i 22 Palestinca koji služe doživotne kazne zbog povezanosti s napadima na Izraelce, za koje se očekuje da će biti prognani u Tursku, Katar ili Egipat.

Ovo su samo dio talaca i zatvorenika koje Hamas i Izrael drže. Hamas drži skoro 100 talaca u Gazi, uključujući tijela Izraelaca, od kojih neki imaju dvojno američko-izraelsko državljanstvo. Izrael drži više od 10.000 palestinskih zatvorenika.

Koliko je vjerovatno da će dogovor uspjeti

Posrednici vrše veliki pritisak na sve strane. Katar i Egipat, glavni arapski posrednici koji pregovaraju s Hamasom, vrše pritisak na grupu da postigne dogovor.

Zvaničnik Hamasa, koji nije ovlašten da govori za medije, rekao je za NPR da Hamas nastoji pokazati fleksibilnost predlažući nekoliko mogućih opcija za rješavanje svake tačke nesuglasica.

Jedan od glavnih faktora koji komplikuju situaciju su unutrašnje politike Izraela. Ključni Netanyahuov saveznik u izraelskoj vladi, krajnje desničarski ministar finansija Bezalel Smotrich, javno se protivi dogovoru kao "katastrofi", protiveći se oslobađanju "glavnih terorista" i zagovarajući da Izrael umjesto toga "okupira i očisti" cijelu Pojas Gaze.

Ipak, Izrael ima svoje razloge da sarađuje s Trumpom na ubrzavanju dogovora: želi njegovu pomoć u uspostavljanju diplomatskih odnosa sa Saudijskom Arabijom i njegovu podršku za mogući napad na iranski nuklearni program. Postoje i drugi znakovi da su pregovori ozbiljni.

Najviši izraelski sigurnosni zvaničnici otputovali su ovog vikenda u Katar, a predsjednik Međunarodnog komiteta Crvenog križa – organizacije koja je posredovala u posljednjoj razmjeni talaca i zatvorenika u novembru 2023., mjesec dana nakon početka rata – posjetio je Izrael i Gazu, sastajući se sa zvaničnicima u očekivanju novog dogovora.