Mira Furlan je bolovala od groznice Zapadnog Nila, virus joj prenio zaraženi komarac
Iako joj je u bolnici u SAD-u pružena najbolja moguća ljekarska njega, bolest je, nažalost, bila jača, piše Večernji list.
Bolest ili groznicu Zapadnog Nila uzrokuje virus Zapadnog Nila (VZN) koji se u prirodi održava u ciklusu između komaraca i ptica koje su primarni rezervoari virusa. Virus se prenosi na ljude, kopitare i druge sisare ubodom zaraženog komarca (vektora), ali se ne prenosi sa čovjeka na čovjeka.
Najvažnijim vektorom za prijenos infekcije se smatra komarac roda Culex, no i druge vrste komaraca mogu u nekim okolnostima prenijeti infekciju. Rizik prijenosa na nekom području ovisi o prisutnosti virusa, domaćinu u kojem se sam uzročnik, tj. virus razmnožava, vektorima – komarcima te osjetljivim (neimunim) osobama.
Bolest se pojavljuje u ljetnim i jesenskim mjesecima. Na sezonsku pojavnost i kretanje ove bolesti na nekom području, odnosno na epidemiološku situaciju utječu brojni faktori: brojnost i aktivnost vektora uzročnika bolesti ovisno o okolišnim i klimatološkim prilikama.
Infekcija virusom Zapadnog Nila kod ljudi najčešće prolazi bez simptoma (u 70-80 posto slučajeva). U oko 20 posto slučajeva se bolest manifestira simptomima koji nalikuju gripi kao što su, najčešće, povišena temperatura, glavobolja, slabost, bol u mišićima i zglobovima.
Kod oko jedan posto oboljelih se može razviti teža bolest zbog zahvaćenosti centralnog nervnog sistema, uz simptome meningitisa ili encefalitisa (upale moždanih ovojnica/mozga). Pod povećanim su rizikom od obolijevanja starije osobe koje već imaju hroničnu bolest (kao primjerice dijabetes, hipertenziju, hroničnu bubrežnu bolest) ili imunosuprimirane osobe (kao što su transplantirane osobe i dr.).