Rat u Ukrajini
74

Mnogi Rusi teško podnose rat, prodaja antidepresiva enormno skočila

S. G.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Od početka ruske invazije punog opsega na Ukrajinu, iz Rusije su preko malobrojnih nezavisnih medija i drugih internetskih kanala dolazile različite informacije o tome kako Rusi doživljavaju i proživljavaju novu stvarnost.
Nakon što je Kremlj vlastitim akcijama, a potom i novim okolnostima na globalnom energetskom tržištu uspio dobrim dijelom ublažiti udar na rusku ekonomiju i nakon proturatnih protesta koji su ugušeni represijom.

Tokom ljeta, rat je bio daleko od ruskih gradova i građana, koji su uživali u prešutnom sporazumu s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, na temelju kojeg on već dva desetljeća vlada zemljom, a koji bi otprilike glasio: Vi se ne petljajte u politiku pa vas vlast vas neće dirati, a zauzvrat će osigurati i kakvu-takvu ekonomsku stabilnost.

No, mnogi su zapadni i ruski nezavisni analitičari upozoravali da će s približavanjem jeseni kopniti ljetni optimizam te će se Rusi s približavanjem zime ipak morati suočiti s novom realnošću - općedruštvenom, političkom i ekonomskom - koju je kreirala invazija na Ukrajinu.

Do toga je, zapravo, došlo i prije početka zime, tačnije s proglašavanjem "djelomične mobilizacije" ove jeseni, nakon čega su, prema nekim procjenama, stotine hiljada Rusa sposobnih za služenje vojske pobjegle preko granice u zemlje u koje mogu ući bez vize - što kada su u pitanju zapadne zemlje, nije slučaj. A sa zapinjanjem ruske vojne kampanje te potom ponižavajućim povlačenjima, sumnje i podijeljenost u ruskom društvu počele su rasti.

Kakvo je raspoloženje među građanima u posve promijenjenim okolnostima, prije nekoliko je dana pokazala i - doduše službeno neprovjerena - snimka koja se pojavila na društvenim medijima, a na kojoj se vidi kako jedan građanin negdje u Rusiji iz autobusa izvlači i izbacuje van stariju ženu, navodno zato što je kritikovala rat u Ukrajini.

Neovisni ruski The Moscow Times sada donosi izvještaj o tome kako izgleda život Rusa u ovom trenutku s obzirom na događanja u Ukrajini, međunarodnu izolaciju i slično, što sve, kako navodi medij, uzrokuje "krizu" mentalnog zdravlja ruskih građana, koja je zapravo krenula ubrzo nakon početka invazije.

Jedan od ruskih građana koji pati od takvih tegoba je Boris, koji je prvi put u životu, navodi The Moscow Times, antidepresive počeo uzimati krajem februara kada je invazija počela.

Rat u Ukrajini i "djelomična mobilizacija" pogoršali su nadolazeću krizu mentalnog zdravlja, prema riječima stručnjaka za mentalno zdravlje, pacijenata i drugim stručnjacima koji su govorili za The Moscow Times.