Moldavija uvela vanredno stanje zbog straha da će ostati bez ruskog plina od januara
Pedeset i šest članova u domu od 101 mjesta podržalo je tu mjeru na glasanju nešto iza ponoći nakon poziva premijera Dorina Receana za odobrenje kako bi se osiguralo da moldavska separatistička regija Pridnjestrovlje osigura plin koji joj je potreban. Bilo je to glasanje, rekao je, za prekid "plinske ucjene" iz Moskve.
Proglašenje vanrednog stanja omogućuje vladi da brzo reagira i obuzda izvoz energije.
Moldavija dobija ruski prirodni plin preko Ukrajine, koja je rekla da neće produžiti ugovor o tranzitu s ruskim plinskim divom Gazpromom. Ugovor istječe 31. decembra.
Recean je rekao da ruski predsjednik Vladimir Putin "želi ostaviti stanovništvo Pridnjestrovlja bez plina i struje i držati ih kao taoce. Moskva to radi kako bi destabilizirala situaciju u Moldaviji".
Na parlamentu je, rekao je Recean, da odobri vanredno stanje tako da "ova zima mora biti posljednja u historiji zemlje kada možemo biti predmet energetskih ucjena".
Neuspjeh u opskrbi plinom Transnistriji, rekla je vlada u saopćenju, "dovest će do humanitarne krize... i također će stvoriti rizike za stabilnost elektroenergetskog sektora Moldavije".
Moldavija dobiva oko 2 milijarde kubnih metara plina godišnje iz Rusije. Od 2022. godine Pridnjestrovlje i središnja vlada složili su se da sav ruski plin koji prima Moldavija teče u Pridnjestrovlje.
U Pridnjestrovlju se nalazi elektrana na ruski plin koja je vitalni oslonac ekonomije otcijepljene regije i također daje većinu energije za područja Moldavije pod vladinom kontrolom.
Pridnjestrovlje, koje nema međunarodno priznanje, u utorak je proglasilo vlastito ekonomsko vanredno stanje.
Recean je rekao da je pitanje tranzita kroz Ukrajinu "umjetni problem" jer bi se ruski plin mogao kretati drugim rutama.
Moldavija je rekla da bi alternativni put do Pridnjestrovlja mogao biti transport ruskog plina plinovodom Turski tok do Turske, a zatim kroz Bugarsku i Rumuniju
Isporuke bi, međutim, mogle biti upitne jer je Gazprom u razgovorima povezao nastavak isporuka alternativnim rutama sa svojim zahtjevima da Moldavija plati dug za prošle isporuke, koji prema ruskim izračunima iznosi 709 miliona dolara.
Štaviše, Bugarska je nedavno upozorila da će zaustaviti tranzit ruskog plina ako Gazprom ne nađe novi način plaćanja nakon nametanja američkih sankcija Gazprombank.