Sklanjaju se tragovi
0

Moskovljani napravili spomen-obilježje žrtvama u Harkovu i Grozi, nestalo plavo i žuto cvijeće

I. M.
Foto: Julija Azarova
Foto: Julija Azarova
U ruskoj prijestolnici cvijeće se donosi na spomenik Lesji Ukrainki u znak sjećanja na poginule u napadima na selo Groza u oblasti Harkov u Ukrajini, kao i na sam Harkov.

Na spontano nastalo mjesto spomen-obilježja kod spomenika donose se žuto i plavo cvijeće i mekane igračke. Nema izvještaja o hapšenju, piše Novaja Gazeta Europe.

"Moji prijatelji su sada kod spomenika Lesji. Kažu da je u susjednoj radnji skoro rasprodano žuto i plavo cvijeće. Ponestalo je i plavo-žutih traka. Kažu da ljudi dolaze cijeli dan, ali Komunalni radnici, očigledno, sve brzo čiste", napisala je novinarka na telegram kanalu Julija Azarova.

U selu Groza, 5. oktobra u popodnevnim satima, više od 50 ljudi, među kojima i dijete, poginulo je od raketnog napada na prodavnicu i kafić u kojem se održavao vojni spomen. Sljedećeg jutra ruska vojska je započela napad na Harkov. Prema navodima lokalnih vlasti, oštećene su tri zgrade. Ubijeni su 10-godišnji dječak i njegova baka.

Visoka predstavnica UN-a za ljudska prava poslala je misiju prikupljanja podataka da istraži okolnosti raketnog napada na kafić i prodavnicu u selu Groza. Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres ranije je oštro osudio napad, rekavši da su udari na civilne ciljeve zabranjeni međunarodnim pravom. Ured visokog predstavnika je napomenuo da okolnosti napada ukazuju da ga je izvela ruska vojska, ali to još nije potvrđeno "sa apsolutnom sigurnošću". Misija UN-a namjerava da intervjuiše svjedoke napada.

Tokom invazije na Ukrajinu, Rusija je više puta isticala da ne napada namjerno civilne ciljeve.

Ovo nije prvi put da je spontano nastalo spomen obilježje kod spomenika Lesji Ukrainki u Moskvi tokom rata Rusije protiv Ukrajine.

S vremena na vrijeme, oni koji dođu bivaju pritvoreni. Tako je u aprilu ove godine donijeto cvijeće u znak sjećanja na žrtve ruskog raketnog napada na stambenu zgradu u Umanu, koji je odnio živote više od 20 ljudi. Ranije, u januaru, spomen obilježje je nastao nakon raketnog napada na Dnjepar 14. januara, kada je u gradu ubijeno 46 ljudi.