Mujanović: Trump i njegov tim bi mogli srušiti Dejton ako ga vide kao projekat demokrata
Kako navodi, za region i Evropu je ključno pitanje da li će Trump zaista napustiti Ukrajinu i ako da - u kojem obliku će to biti. Smatra da će se sve svesti na to gdje Trump i njegovi saradnici vide "bolji dogovor".
Smatra i kako će Rusija sigurno dati ponudu, čak štaviše, da su to već uradili.
Što se tiče Trumpovih prijetnji o povlačenju iz NATO-a, Mujanović smatra da je upitno koliko su vjerodostojne.
"Ako je zaista ozbiljan, onda su šanse Ukrajine protiv Rusije padaju na skoro nulu. To ujedno znači i kraj modernog 'evropskog projekta' kakvog poznajemo. Nova gvozdena zavjesa će pasti na kontinent, a Berlin i Pariz će biti okrivljeni od bivših istočnih saveznika. Neće kapitulirati pred Moskvom jer znaju težinu ruske čizme. Njemački i francuski strateški provincijalizam mogao bi ubiti posljednje ostatke ostatka 'evroatlantskog' poretka", navodi Mujanović.
Ako se dogodi najgore, navodi on, evropska kohezija će se u potpunosti rasparčati i ostat ćemo s hrpama dvobojnih paktova u stilu "Male Antante".
Dodaje da ćemo onda imati priliku vidjeti nekoliko blokova u široj istočnoj Evropi.
"Neki će se sigurno okrenuti prema Rusiji, drugi će možda čak pogledati i Tursku (a ne nužno ni države sa 'većinskim muslimanima'). Malo njih, ako ih ima, će se obratiti propalim snagama u Parizu i Berlinu", napominje.
Sve su opcije na stolu
U SAD-u će "politiku" zapadnog Balkana vjerovatno voditi Ric Grenell, Jared Kushner i Mike Pompeo, tvrdi Mujanović.
"Prvi Trumpov mandat je bio uglavnom bez događaja za drugu glavnu žarišnu tačku u region BiH, ali ovaj put možda neće proći tako 'dobro'", navodi Mujanović.
On smatra da je velika nepoznanica u vezi s potencijalnim angažmanom Trumpove Bijele kuće u BiH, ako se i dogodi, šta on i njegovi ljudi vide u BiH.
"Mogućnosti se kreću od atavističke islamofobije koja može dati veliki vjetar u leđa srpskom secesionističkom režimu u Banjoj Luci s kojim Grenell već ima (in)direktne veze preko Vučića, do neke vrste paketa ustavnih reformi koje mogu biti blage po sadržaju... Ako Trump i njegov tim vide Dejton kao projekat demokrata, mogli bi se potruditi da ga sruše. Kako bi to moglo izgledati - može se nagađati. Prerano je prognozirati sadržaj takvih 'reformi', ali kao i sa skoro svime što Trump radi: sve su opcije na stolu", napisao je Mujanović.
"Duh nasilja izašao iz boce"
Analitičar kao zaključak napominje da je Trumo agent haosa.
"A haos je po definiciji nepredvidljiv. Nasilje je ponovo glavna karakteristika američkog života i politike. Američka javnost je možda odbacila 6. januar, čak možda i ponovljene pokušaje atentata na samog Trumpa, ali duh nasilja je sada, očito, izbačen iz boce. I dalje će prodirati u pore ove zemlje, trujući srž. U početku može izgledati neuzbudljivo, a onda bi vitalni organi ustavne demokratije i vladavine prava mogli jednako brzo otkazati. Polako, a zatim naglo: nekada moćna republika uništava se haosom i nasiljem, a svijet koji je stvorio nakon 1945. godine je ostao u ruševinama", kaže Mujanović.