Na korak do fronta
54

Na braniku Evrope: Britanska armija suočena s najmanjom brojnošću još od Napoleona, ali spremna za Ukrajinu

Piše: B. H.
Plan Donalda Trumpa podrazumjeva i trupe iz Evrope u Ukrajini
Plan Donalda Trumpa podrazumjeva i trupe iz Evrope u Ukrajini
Britanska vojska je objavila da je spremna da se rasporedi u Ukrajinu ukoliko to zatraži vlada. Ove sedmice, 2.500 britanskih vojnika iz visoko spremne jedinice vojske, Prve divizije, učestvuje u velikoj NATO vježbi u Rumuniji - na poligonu koji se nalazi samo 25 kilometara od granice s Ukrajinom.

Iako su mobilni telefoni zabranjeni tokom vježbe, većina vojnika je svjesna da su sada započeli početni razgovori o slanju trupa direktno u Ukrajinu. Brigadir Andy Watson, koji komanduje britanskim doprinosom NATO vježbi, kaže da je njegova brigada "apsolutno spremna" ako dobiju naređenje da se rasporede u Ukrajinu.

Ranije ove sedmice, Keir Starmer je izjavio da je spreman i voljan poslati britanske trupe u Ukrajinu kako bi pomogle u garantovanju njene sigurnosti, ukoliko dođe do primirja. Međutim, ni on zasad ne zna šta bi od njih moglo biti zatraženo, prenosi BBC.

Što se tiče broja trupa koje bi mogle biti potrebne, brigadir Watson je rekao da bi "očigledno izgled snaga zavisio od onoga što premijer i Ministarstvo odbrane žele".

Ali je dodao da "apsolutno nije" nešto što bi Ujedinjeno Kraljevstvo moglo učiniti samo. "Mislim da je premijer vrlo jasno rekao da bi UK doprinijela naporima, ali da to apsolutno ne bismo radili sami," kaže brigadir Watson.

Vježba Steadfast Dart najveća je NATO vježba ove godine i ima za cilj pokazati koliko brzo saveznici mogu doći u odbranu saveznika pod napadom. Međutim, dok treba da pokaže NATO-ovu spremnost, također ističe i njegova ograničenja.

UK je pokazala da može premjestiti veliki broj trupa i opreme, uključujući više od 700 vojnih vozila, preko 2.253 kilometara širom Evrope u relativno kratkom roku kao dio nove NATO-ove Savezničke reakcione snage. I da može djelovati zajedno sa saveznicima. Više od 10.000 vojnih osoba učestvuje u vježbi iz osam evropskih zemalja.

Međutim, to je samo 10 posto broja za koji većina vojnih stručnjaka vjeruje da bi bio potreban za bilo kakvu mirovnu operaciju unutar Ukrajine, što bi moglo zahtijevati više od 100.000 vojnika.

Neke od zemalja koje učestvuju, poput Španije i Italije, nisu čak ni ispunile NATO-ov vlastiti cilj izdvajanja dva posto BDP-a za odbranu, koji je postavljen prije više od deset godina. Mnoge zemlje, uključujući UK, doživjele su nedavne rezove u veličini svojih oružanih snaga.

Kada su britanske snage poslane u Helmand 2009. godine, britanska vojska imala je više od 100.000 redovnih vojnika. Sada je najmanja od Napoleonskih ratova, s nešto više od 70.000. Čak i prije rezova, britanska vojska je bila preopterećena slanjem snaga od 9.000 vojnika.

To je zahtijevalo dodatna izdvajanja za hitnu operativnu opremu, kao i stalno raspoređivanje svježih trupa svakih šest mjeseci. Regularna vojska od oko 73.000 sada bi teško mogla učiniti nešto slično.

Steadfast Dart ima za cilj pokazati da NATO-ovi evropski saveznici mogu odgovoriti na krizu. Neobično, za veliku NATO vojnu vježbu, američke snage nisu direktno uključene. Međutim, Amerika ostaje najmoćniji i najveći vojni član NATO-a, a njeno odsustvo iz bilo kakvog plana za garantovanje sigurnosti Ukrajine ostavilo bi veliku prazninu.

Neophodna veća izdavanja za vojsku

Zbog toga Keir Starmer i njegov ministar odbrane John Healey pozivaju na uključenje SAD-a, uprkos insistiranju Trumpove administracije da neće biti američkih vojnika na terenu. Healey je u utorak rekao da će evropske nacije morati igrati vodeću ulogu, ali je dodao da "samo SAD može pružiti odvraćanje Putinu koje će ga spriječiti da ponovo napadne".

NATO-ova intervencija u Libiji 2011. godine ilustrirala je kako su se evropske nacije borile bez svog najvećeg partnera.

SAD je trebala igrati sporednu ulogu u kampanji bombardovanja, ali se i dalje oslanjalo na njih za logistiku – dopunjavanje goriva u zraku – kao i za pružanje obavještajnih podataka i nadzor.

Nazad na vježbi Steadfast Dart, pukovnik Gordon Muir, koji komanduje trupama 4. škotskog bataljona i ranije se borio zajedno s Amerikancima u Afganistanu, rekao je: "Postoji poznata škotska izreka - da su prijatelji dobri na dan bitke." Rekao je da postoji malo okolnosti kada želite djelovati sami.

Ruska sveobuhvatna invazija na Ukrajinu trebala je biti poziv na buđenje koji je Evropi bio potreban. Većina njenih članica sada troši 2 psoto svog BDP-a na odbranu. Međutim, generalni sekretar NATO-a Mark Rutte sada kaže da to nije dovoljno i zalaže se za više od tri posto.

Trumpova administracija tvrdi da bi to trebalo biti više poput pet posto BDP-a. Vlada Velike Britanije još nije postavila datum za svoj novi cilj izdvajanja od 2,5 posto. Evropa je također bila spora u povećanju proizvodnje za odbranu.

Međutim, vježba Steadfast Dart pokazuje da su neke lekcije naučene iz rata u Ukrajini. Postoji naglasak na rovovskom i urbanom ratovanju, kao i na borbi protiv dronova. Mnogi britanski vojnici koji učestvuju u ovoj obuci također su nedavno pomagali u obučavanju svojih ukrajinskih kolega u UK.

Desetar Richard Gillin iz 4. škotskog bataljona rekao je: "Definitivno smo spremni za Ukrajinu."

Iako ne znaju hoće li se takvo raspoređivanje dogoditi – ili koju bi ulogu mogli igrati – svaka operacija u Ukrajini dala bi britanskoj vojsci novi osjećaj svrhe i pomogla u rješavanju krize s regrutacijom.

Kaplar Lewis Antwis iz Kraljevskih škotskih dragunskih gardista rekao je: "Ljudi su se pridružili vojsci s razlogom... tako da da, mislim da bi momci bili spremni".