Velike zloupotrebe
9

Na darknetu nude "vakcine" protiv koronavirusa

Klix.ba
Ilustracija: Pixabay
Ilustracija: Pixabay
Tri vakcine protiv koronavirusa oglašene su za prodaju na darknetu - dijelu Interneta koji pretraživači ne vide i za koji je potreban specijalizirani softver, utvrdila je analiza 15 tržišta.

Istraživači globalne sigurnosne kompanije "Kaspersky" pronašli su oglase za vakcine Pfizer, AstraZeneca i Moderna, kao i prodavce koji oglašavaju neprovjerene vakcine.

Većina prodavača je iz Francuske, Njemačke, Velike Britanije i SAD-a. Cijene po dozi kretale su se od 250 do 1.200 američkih dolara, s prosječnom cijenom od oko 500 američkih dolara.

"Komunikacija se vrši putem aplikacija za šifriranu razmjenu poruka kao što su Wickr i Telegram, dok se plaćanja traže u obliku kripto valute, prvenstveno bitcoina", utvrđeno je analizom, prenosi The Guardian.

Većina ovih ilegalnih prodavača izvršila je između 100 i 500 transakcija, što ukazuje na to da su završavali prodaju, ali šta tačno korisnici darkneta kupuju, ostaje nejasno. Na osnovu informacija koje su dostupne stručnjacima kompanije Kaspersky, nemoguće je reći da li se zaista radi o pravoj vakcini ili je riječ o prevari.

Istraživač s Australskog nacionalnog univerziteta, prof. Roderic Broadhurst i njegove kolege proveli su sličnu analizu darkweba u aprilu, istražujući zaštitnu opremu i nove "tretmane" za COVID-19.

Ta je studija otkrila da sa 12 tržišta objavljuju proizvode vezane za koronavirus. Čak i u to vrijeme Broadhurst je pronašao prodavce koji oglašavaju vakcine. Najskuplje su tada nuđene po cijeni od 24.598 američkih dolara.

Broadhurst je za Guardian Australia rekao da je vjerovatno većina vakcina na darknetu prevara, da se zapravo radi o bočicama koje sadržavaju fiziološku otopinu - mješavinu natrijevog hlorida u vodi.

"Većina ljudi će jednostavno izgubiti novac i biti prevareno. Ali stvarnost je takva da će među lažnim oglasima biti nekih stvarnih isporuka proizvoda. Takva mogućnost ne može se isključiti, jer vrlo mali broj prodavača ima veze u lancu opskrbe, pristup ostacima proizvoda...", rekao je on.

Dmitrij Galov, stručnjak za sigurnost "Kasperskyja" rekao je da nije iznenađujuće što prodavači pokušavaju iskoristiti situaciju.

Australski regulator za lijekove rekao je da su vakcine kupljene putem interneta vjerovatno nesigurne i neefikasne.

"Ove vakcine također mogu biti krivotvorene", poručili su iz australske administracije.