Na jugozapadu Libije pronađena masovna grobnica sa 65 tijela, utvrđuju se okolnosti pogibije
Glasnogovornik Međunarodne organizacije za migracije (IOM) rekao je da su masovnu grobnicu otkrile libijske snage sigurnosti.
IOM je u saopćenju naveo da je "duboko šokiran i uznemiren". Dodaje se da su okolnosti pogibije "ostale nepoznate, ali se vjeruje da su umrli u procesu krijumčarenja kroz pustinju".
Više od decenije nasilne nestabilnosti od svrgavanja i ubistva diktatora Moamera Gadafija 2011. godini u pobuni koju je podržao NATO, pomoglo je da se Libija pretvori u plodno tlo za krijumčare ljudi i trgovce ljudima, koji su dugo bili optuženi za zlostavljanje migranata.
IOM je rekao da cijeni što su libijske vlasti pokrenule istragu o smrtima. Pozvao ih je da "osiguraju dostojanstven oporavak, identifikaciju i prijenos posmrtnih ostataka preminulih migranata" te obavijeste i pomognu njihovim porodicama.
"Svaka prijava o nestalom migrantu ili gubitku života predstavlja ožalošćenu porodicu koja traži odgovore o svojim najmilijima ili priznaje tragediju gubitka", rekao je glasnogovornik IOM-a.
IOM je rekao da su smrtni slučajevi pokazali "hitnu potrebu za rješavanjem izazova neregularne migracije, uključujući koordiniran odgovor na krijumčarenje migranata i trgovinu ljudima".
"Bez redovnih puteva koji pružaju mogućnosti za legalnu migraciju, takve tragedije će i dalje biti karakteristika na ovoj ruti", navodi se.
Prema IOM-ovom projektu nestalih migranata, najmanje 3.129 smrtnih slučajeva i nestanaka zabilježeno je 2023. godine duž mediteranske rute prema Evropi, što je čini najsmrtonosnijom migracijskom rutom na svijetu.
IOM je pozvao vlasti u zemljama duž rute da "pojačaju regionalnu saradnju kako bi se osigurala sigurnost i zaštita migranata, bez obzira na njihov status, iu svim fazama njihovog putovanja", piše Guardian.