Pozvao na oprez
186

Najbogatiji ruski biznismen poručio vlastima: Nemojte nas vraćati u vrijeme Oktobarske revolucije

B. R.
Vladimir Potanin, vlasnik kompanije Norilsk Nickel (Foto: EPA-EFE)
Vladimir Potanin, vlasnik kompanije Norilsk Nickel (Foto: EPA-EFE)
Najbogatiji ruski biznismen Vladimir Potanin poručio ruskoj vlasti da ne dozvole da se država vrati u vrijeme Oktobarske revolucije iz 1917. godine.

Potanin, koji je vlasnik kompanije metalne industrije Norilsk Nickel (NILSY), je ovo izjavio nakon što je obznanjeno da postoji mogućnost da Rusija konfiskuje imovinu kompanija koje su se povukle iz ove zemlje zbog ruske agresije na Ukrajinu. Pozvao je vlast da bude vrlo oprezna.

"Prvenstveno bi nas to vratilo 100 godina unazad, u 1917. i posljedice takvog poteza bi uzrokovale nepovjerenje investitora iz cijelog svijeta u Rusiju. To bi trajalo decenijama", ocijenio je Potanin.

Osvrnuo se i na samu odluku većeg broja kompanija sa Zapada da obustave poslovanje na ruskom tržištu.

"Odluka mnogih kompanija da obustave poslovanje je pomalo emotivne prirode i možda je posljedica neviđenog pritiska javnog mnijenja iz inostranstva. Tako da je izgledno da će se vratiti i ja bih im pružio priliku da se vrate", kazao je.

CNN, pozivajući se na poslovni medij Bloomberg, je naveo da Potaninovo bogatstvo vrijedi 22,5 milijardi dolara, i to uprkos tome što je ove godine izgubio četvrtinu bogatstva usljed pada vrijednosti dionica NILSY-ja.

Ova kompanija je najveći svjetski proizvođač paladija, visokokvalitetnog nikla, platine i bakra. Još nije pod sankcijama kojima je Zapad reagovao na agresiju Rusije na Ukrajinu.

Potanin je pozvao Rusiju i da ublaži ograničenja na stranu valutu kako bi se mogle plaćati kamate na strane obveznice i zajmove.

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je 10. marta naglasio da podržava plan za uvođenje "vanjskog upravljanja" stranih kompanija koje napuštaju Rusiju.

"Moramo odlučno djelovati s onim (kompanijama, op.a.) koje će zatvoriti svoju proizvodnju. Potrebno je onda uvesti eksterni menadžment, a zatim ta preduzeća prenijeti na one koji žele da rade", rekao je.

Ruska organizacija za prava potrošača sastavila je listu kompanija koje su odlučile da napuste Rusiju i koje bi mogle biti nacionalizovane.