Najstarije nacionalne novine na svijetu odštampale posljednje izdanje nakon 320 godina
Najstarije nacionalne novine na svijetu odštampale su svoje posljednje dnevno izdanje nakon skoro 320 godina postojanja.
Wiener Zeitung, bečke dnevne novine, više neće štampati dnevna izdanja nakon što je nedavna promjena zakona onemogućila profitiranje od štampanog proizvoda.
Zakon, koji je u aprilu usvojila austrijska koaliciona vlada, ukinuo je zakonsku obavezu kompanija da plaćaju za objavljivanje javnih saopštenja u štampanom izdanju novina, čime je Wiener Zeitungu ukinuta uloga službenog glasila.
Ova promjena je rezultirala gubitkom prihoda izdavača od procijenjenih 18 miliona eura, prema Der Spiegelu, i primorala je list da otpusti 63 radnika i smanji broj urednika sa 55 na 20.
Wiener Zeitung nastavit će objavljivati online i nada se da će distribuirati mjesečno štampano izdanje, iako je taj plan navodno još u razvoju.
Novine, koje su u vlasništvu austrijske vlade, ali su uređivački nezavisne, počele su izlaziti u augustu 1703. godine. U svom prvom izdanju, rečeno je da će pružiti direktan prikaz vijesti "bez ikakvog govorništva ili poetskog sjaja".
Godine 1768. izvještavao je o koncertu na kojem je glumio "posebno talentovan" 12-godišnjak. Zvao se Wolfgang Amadeus Mozart. Kada je Austrija bila poražena u Prvom svjetskom ratu, list je objavio posebno izdanje s pismom o abdikaciji posljednjeg habsburškog cara, Kajzera Karla.
U svom posljednjem dnevnom štampanom izdanju u petak, objavio je urednički uvodnik u kojem se okrivljuje vladin novi zakon za prestanak tiska i kaže: "Ovo su olujna vremena za kvalitetno novinarstvo. Na sve više platformi, ozbiljan sadržaj se bori za pažnju s lažnim vijestima, video snimcima o mačkama i teorijama zavjere".