
Euronews izvještava o razlozima njegovih posjeta i temama koje bi trebale biti na stolu.
Kineski i francuski predsjednik će se prvo pozabaviti pitanjem rata u Ukrajini.
S obzirom na to da je Kina jedan od glavnih partnera Rusije, francuski predsjednik Emmanuel Macron će pokušati ohrabriti Peking da izvrši pritisak na Moskvu i pomogne u rješavanju sukoba između Rusije i Ukrajine.
Iako kineske vlasti tvrde da su zvanično neutralne prema ratu i pozivaju na mir, one nikada nisu osudile rusku agresiju.
U međuvremenu, trgovina između Rusije i Kine 2023. godine pomogla je da se ublaži uticaj ekonomskih sankcija Moskvi.
"Glavna briga je očito sva podrška koja se može dati Kini u smislu tehnologije dvostruke namjene i koja može doprinijeti obnavljanju ruske vojne opreme," kaže za Euronews viši istraživač na Institutu Jacques Delors Elvire Fabry.
Cilj Francuske je poboljšati pristup francuskim i evropskim kompanijama kineskom tržištu i postići pravednije konkurentne uslove.
Nakon što je dostigao rekordnih 396 milijardi eura 2022. godine, trgovinski deficit EU sa Kinom pao je za 27 posto u 2023. godini na 291 milijardu eura, prema podacima Eurostata.
Evropska komisija pokrenula je nekoliko istraga o kineskim subvencijama za električne automobile i solarne panele za koje se sumnja da narušavaju konkurenciju.
Kineski predsednik će nastaviti svoju turneju u Mađarskoj i Srbiji, za koje su, također, bliske Moskvi.
"Sa ove dvije posjete, Xi Jinping pokazuje da aktivno radi na uspostavljanju autoritarne osovine u međunarodnoj politici", tvrdi njemački poslanik u Evropskom parlamentu Reinhard Bütikofer.
Srbija i Mađarska se smatraju kapijom za kinesku inicijativu za put i pojas u Evropi.
Glavni projekt ima za cilj obnovu željezničke linije između Budimpešte i Beograda, koju uglavnom finansira Kina. On će transportovati kinesku robu iz grčke luke Pirej u Evropu.