Njemačka je jedan od ključnih igrača na tržištu oružja. Osim proizvodnje tenkova "Leopard 2", Nijemci su bili uključeni u stvaranje evropskih aviona "Tornado" i "Eurofighter".
Do sada je Njemačka je pružila veliku pomoć Ukrajini i pored odobrenja slanja tenkova dala joj na raspolaganje sistemi protivvazdušne odbrane i oklopna vozila. Svaka isporuka vojne pomoći Ukrajini praćena je dugim raspravama unutar vlade Njemačke, a pojedini evropski partneri su osudili Njemačku zbog neodlučnosti.
Prema riječima kancelara Olafa Scholza, njegova vlada nije dovodila u pitanje potrebu za isporukom tenkova "Leopard 2", ali je trebalo vremena da se donese odluka. Berlin je također više puta naglašavao da ne želi sam isporučivati tenkove. 14 Leoparda obećanih Ukrajincima bit će poslano kao dio međunarodne pomoći. Svaki drugi pristup šef njemačke vlade je nazvao "neodgovornim".
Da li Ukrajina može očekivati vojne avione?
Nedugo nakon odluke o slanju Ukrajini naprednih tenkova iz ukrajinske vlade je uslijedio zahtjev za isporukom zapadnih vojnih aviona i raketa daljnjeg dometa za ofanzivne akcije.
Olaf Scholz je odbio razmotriti slanje ove tehnike naglašavajući opasnost od dalje eskalacije sukoba i upozorio je partnere na dalje "cjenkanje za oružje". Sjedinjene Američke Države su također odbili da pošalju Ukrajini vojne avione F-16. Ministarstvo odbrane Poljske je demantovalo navode o tome da pregovara s Ukrajinom o isporuci američkih aviona.
Reakcija Francuske je bila blaža. 30. januara francuski predsjednik Emmanuel Macron je poručio da se "ništa ne može isključiti" kada je riječ o pomoći Ukrajini. Macron je također naglasio da svaka vojna pomoć treba služiti za odbranu Ukrajine, a ne za napad na rusku teritoriju.
Hoće li se promijeniti pozicija Berlina?
Kopredsjedavajuća SPD-a Zaskia Esken smatra da "svaka odluka koju donese Njemačka ima za cilj da jasno stavi do znanja Vladimiru Putinu da odbacujemo rusku agresiju", ali istovremeno ni Njemačku ni NATO ne treba uvlačiti u rat.
Prema Markusu Faberu, stručnjaku za pitanja odbrane Liberalne frakcije (FDP), Njemačka bi na promjenjivu situaciju na frontu trebala moći odgovoriti, ako potrebno i isporukom aviona, prenosi Euronews.
Glasnogovornica Zelenih Agnieszka Brugger rekla je da crvene linije više nemaju smisla jer "niko ne zna šta će se dogoditi za nekoliko mjeseci".
Novi njemački ministar odbrane Boris Pistorius nazvao je nedavnu izjavu Scholza iscrpnom, ali brojni analitičari smatraju da pitanje isporuke borbenih aviona nije u potpunosti zatvoreno.