Zelenski, koji je u srijedu napunio 45 godina, zahvalio je Bidenu i njemačkom kancelaru Olafu Scholzu na tenkovima, što je odluka koja otvara vrata za nekoliko drugih evropskih zemalja naoružanih Leopardima da pošalju svoje doprinose. Ali Zelenski je rekao da je Ukrajini potrebno više oružja, uključujući borbene zrakoplove i projektile.
"Danas sam razgovarao s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom. Također moramo otvoriti isporuku projektila dugog dometa Ukrajini, moramo proširiti našu saradnju u polju artiljerije", rekao je Zelenski, također dodavši da su Ukrajini potrebni borbeni avioni
Također je pozvao zapadne zemlje da pošalju tenkove brzo iu dovoljnoj količini.
"Teroristička država mora izgubiti. Što više obrambene podrške naši heroji na frontu dobiju od svijeta, to će brže završiti ruska agresija" kazao je Zelenski.
Ukrajinske snage trenutno su opremljene navođenim raketnim sistemima za višestruko lansiranje, projektilima s maksimalnim dometom od oko 80 kilometara koji se lansiraju sa raketnog sistema HIMARS.
Nakon odluka o tenkovima, pažnja je također usmjerena na to mogu li se borbeni avioni poslati u Ukrajinu. Zamjenik ukrajinskog ministra vanjskih poslova pozvao je na donaciju borbenih zrakoplova F-16 i F-35.
"Dragi saveznici, uspostavimo moćnu koaliciju borbenih aviona za Ukrajinu, s F-16, F-35, Eurofighter, Tornado, Rafale i Gripen", napisao je na Twitteru Andriy Melnyk.
No, ne očekuje se da će zvaničnici u Kijevu napraviti značajan pritisak na borbene aviona, trenutni prioritet su ipak pojektili dugog dometa. Kancelar Scholz je odbacio mogućnost isporuke F-16.
Izvori iz britanske avijacije smatraju da se slanje aviona "smatralo previše rizičnim".
"Ukrajina leti bivšim ruskim avionima tako da bi obuka na Typhoonu vjerojatno trajala godinama. Jedina opcija bi bila da države s bivšim ruskim avionima ponude takve letjelice, poput Poljske", kazao je izvor.