Nakon vakcinacije dvjema dozama Pfizera imunitet se smanjuje kod osoba svih starosnih dobi
Kod onih koji su u januaru ili februaru ove godine vakcinisani ovim vakcinama rizik od zaraze u julu povećao se za 51 posto, u odnosu na one koji su vakcinisani u martu ili aprilu. Rezultati ovog istraživanja objavljeni su u naučnom časopisu Nature Communications.
Autori studije su istraživači Instituta KI, a koristili su podatke zdravstvenog sistema u Makabiju. Uporedili su broj zaraženih i hospitaliziranih koji su vakcinisani u januaru i februaru, sa brojem zaraženih i hospitaliziranih u martu i aprilu.
Uočeno je da je rizik od zaraze bio veći kod onih ljudi koji su ranije vakcinisani, a bili su i u većem riziku od hospitalizacije. Istraživači su poručili da se rezultati ove studije podudaraju sa rezultatima drugih studija, a to je da se vremenom smanjuje razina antitijela te da kroz četiri do šest mjeseci slabi imunitet.
Utvrđeno je da se to dešava bez obzira na starosnu dob, tj. da to nije slučaj samo kod starijih osoba.
Izrael je vakcinaciju trećom dozom omogućio svim osobama starijim od 12 godina. S druge strane, u većini država svijeta primjenjuje se preporuka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) da se trećom dozom vakcinišu samo oni koji su u velikom riziku od zaraze i pojave teških simptoma.
U Izraelu, koji ima više od devet miliona stanovnika, trećom dozom je vakcinisano više od četiri miliona ljudi. Prema pisanju lista Jerusalem Post, to je za posljedicu imalo znatno smanjenje broja pozitivnih na koronavirusa.
Koliko dugo postoji imunitet nakon vakcinacije trećom dozom? Dr. Barak Mizrahi, koji je predvodio ovo istraživanje, je kazao da je teško odgovoriti na ovo pitanje. Prema dostupnim podacima, imunitet se smanjuje i nakon vakcinacije trećom dozom.
No, prema riječima Mizrahija, razina antitijela nije jedina bitna za imunitet. Smatra da će nadležni na osnovu daljeg toka pandemije odlučiti kakva će biti politika vakcinacije. Očekuje da neće biti potrebno dugo vremena da se odluka donese, piše Jerusalem Post.