Nasilne smrti vatrenim oružjem vodeći uzrok smrtnosti djece u SAD-u

Podaci Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) pokazuju da je preko 4.300 mladih Amerikanaca umrlo od povreda zadobijenih upotrebnom vatrenog oružja.
Dok su samoubistva doprinijela ukupnom broju slučajeva, podaci pokazuju da ubistva čine većinu smrtnih slučajeva povezanih s oružjem.
Više od 390 miliona komada naoružanja u vlasništvu je američkih civila.
Prema istraživanju koje je objavljeno ove sedmice u časopisu New England Journal of Medicine, porast smrtnih slučajeva povezanih s oružjem među Amerikancima u dobi između 1 i 19 godina bio je dio ukupnog povećanja ubistava vatrenim oružjem u cijeloj zemlji od 33,4 posto.
"Current Causes of Death in Children and Adolescents in the United States" in The New England Journal of Medicinehttps://t.co/TvQZQTv5Pq
— Sociology Dictionary (@SocioDictionary) April 22, 2022
Ukupna stopa smrtnih slučajeva iz vatrenog oružja iz svih razloga, samoubistava i ubistava, među djecom i tinejdžerima porasla je za 29,5 posto, što je dvostruko više nego u ostalim društvenim stratumima.
Stopa smrtnih slučajeva vezanih za upotrebu oružja na 100.000 stanovnika porasla je i kod muškaraca i žena kao i u svim etničkim demografskim kategorijama između 2019. i 2020. godine.
Proteklih godina smrtni slučajevi uzrokovani oružjem bili su na drugom mjestu nakon automobilskih nesreća kao vodeći uzrok smrti među mladim Amerikancima. Međutim, broj smrtnih slučajeva u automobilima s vremenom je opao i 2020. godine oko 3.900 Amerikanaca mlađih od 19 godina umrlo je u saobraćajnim nesrećama.
Incidenti predoziranja drogom porasli su za 83,6 posto između 2019. i 2020. godine i sada su treći vodeći uzrok smrti u toj starosnoj grupi.
Broj smrtnih slučajeva izazvanih nasiljem u SAD-u se povećalo od početka pandemije koronavirusa.