New Straits Times piše pozivajući se na AFP da je ministar odbrane regiona Nagorno-Karabaha kazao da je najmanje 26 separatističkih boraca ubijeno u sukobima s azerbejdžanskim snagama te da se broj poginulih vojnika popeo na 84.
Azerbejdžan nije objavio informacije o vojnim žrtvama otkako su počele posljednje borbe, ali armenski separatistički zvaničnici su objavili videosnimak na kojem se vide izgorena oklopna vozila i stradali vojnici za koje se pretpostavlja da je riječ o azerbejdžanskim trupama.
Žestoki sukobi između Azerbejdžana i Armenije su se nastavili tokom ponedjeljka, a svjetski lideri su pozvali na zaustavljanje borbi nakon najgore eskalacije sukoba od 2016. godine između ove dvije zemlje.
Predsjednik Azerbejdžana Ilham Aliyev je u ponedjeljak najavio djelimičnu vojnu mobilizaciju, a general Mais Barkhudarov obećao je da će se boriti do "posljednje kapi krvi kako bi u potpunosti uništio neprijatelja i pobijedio".
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda će održati hitne razgovore iza zatvorenih vrata kasnije u utorak, nakon inicijative Francuske i Njemačke da se ovo pitanje stavi na dnevni red.
Armenija i Azerbejdžan vode teritorijalni spor od 90-ih godina, kada je Nagorno-Karabah, etnički armenska enklava u Azerbejdžanu, proglasila nezavisnost nakon rata u kojem je poginulo približno 30.000 ljudi.
Nijedna zemlja ne priznaje nezavisnost Nagorno-Karabaha, čak ni Armenija, a međunarodna zajednica ga vidi kao dio Azerbjedžana.
Rusija, koja je u vojnom savezu s Armenijom, prodaje sofisticirano oružje vrijedno milijarde dolara i jednoj i drugoj državi, dok Armenija optužuje Tursku koja podržava Azerbejdžan, da se miješa u konflikt.