Sastanak u Moskvi

Nazdravite drugovi, ali ne očekujte spektakl: Rusija šarmira Kinu, ali uloge su već podijeljene

Piše: V. Karić
Xi Jinping i Vladimir Putin u Moskvi (Foto: A. L./Klix.ba/EPA-EFE)
Xi Jinping i Vladimir Putin u Moskvi (Foto: A. L./Klix.ba/EPA-EFE)
Piše: V. Karić
22.03.2023. u 16:14

Predsjednik Kine Xi Jinping okončao je dvodnevnu posjetu Rusiji tokom koje je obavio niz razgovora sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Iako su posjete predsjednika potpuno normalne i očekivane, posjeta Xija Moskvi praćena je sa posebnom pažnjom.

Uoči putovanja u Moskvu, moguće djelovanje predsjednika Kine analizirali su brojni politički zvaničnici na Zapadu. S obzirom na položaj Rusije u međunarodnim krugovima, Kina je jedna od rijetkih sila sa kojom Moskva održava prijateljske odnose, što je samim tim sa druge strane rodilo sumnju da bi Xi Jinping na ovom susretu sa Putinom mogao dogovoriti direktnije učešće i pomoć Kine u ratu Rusije sa Ukrajinom.

To se prije svega odnosi na isporuku naoružanja, što su zapadni zvaničnici ranije označili kao crvenu liniju za Peking i potez koji bi na adekvatan način bio kažnjen.

S druge strane, Xi Jinping je uoči ovog susreta imao pritisak i sa druge strane. U jeku napetosti Rusije i Zapada, situacije sa Ukrajinom, predsjednik Kine je u svom koferu na putu prema Moskvi nosio i mirovni plan koji je Peking objavio 24. februara 2023. godine, a koji tretira pitanje uspostavljanja primirja u Ukrajini.

Dok je pozicija Putina u trenutnom konstalaciji snaga manje-više jasna, Xi Jinping i Kina i dalje pokušavaju na svaki način "plesati" između. Između neophodne saradnje u tehnološkom smislu sa Zapadom te strateške saradnje sa Istokom, u ovom slučaju sa Ruskom Federacijom koju je Peking više puta ocijenio kao jednog od najvažnijih partnera.

Nervoza i niz sastanaka

S obzirom na sve navedeno, evidentno je kako se posljednja posjeta Xi Jinpinga Rusiji ne može svrstati u posjete koje se inače mogu posmatrati na ovakvom nivou. Za svakog od lidera, ovaj sastanak je bio mnogo važniji nego inače.

Sa jedne strane, Putin je kroz ovaj susret pokušao dokazati da je Kina i dalje nepokolebljivo uz Rusiju, a sa druge strane Xi Jinping je nastojao tokom posjete Moskvi održati imidž Kine kao države koja je prije svega zainteresovana za mir te da, uprkos podršci Rusiji, predstavlja jednu od rijetkih zemalja koja u ovom trenutku nastoji pronaći srednju vrijednost u Ukrajini, koja bi zadovoljila interese Zapada, ali i same Rusije.

Da su ulozi znatno veći, primijetilo se i na susretu u Kremlju gdje su i Xi Jinping, ali naročito Vladimir Putin svojim gestikulacijama pokazivali znatno veće znake nervoze nego što je to inače vidljivo . To su primijetili i brojni stručnjaci za neverbalnu komunikaciju koji su analizirali njihov susret.

"Kada je Putin govorio, glava mu je pognuta prilično nisko. Mnogo niže nego inače. Tako pokazuje svoju snagu. Međutim, ovaj put nizak položaj glave je znak nelagode, stida i srama. Element koji to potvrđuje je nedostatak kontakta očima. Kada Putin govori, 95 posto vremena on gleda u zemlju. Partneru gleda u oči samo kada priča o najvažnijim stvarima", ističe poljski analitičar Maurycy Seweryn za portal Onet.

Ipak, za razliku od neverbalne komunikacije, mnogo je važnije ono što je uslijedilo na sastancima koje su održali lideri, prije svega jedan na jedan, a zatim sa nizom bilateralnih skupina koje su razgovarale o najvažnijim pitanjima saradnje između Rusije i Kine.

"Dvije strane su se obavezale na ostvarivanje ekonomske saradnje u više ključnih pravaca, uključujući proširenje trgovinskog obima, optimizaciju trgovinske structure i razvoj e-trgovine te drugih inovativnih vidova saradnje. Strane će konsolidovati svoje svestrano energetsko partnerstvo i ojačati dugoročnu saradnju u oblastima energetike", navodi se u zajedničkoj izjavi nakon sastanka o ekonomskim pitanjima.

Xi Jinping i Vladimir Putin potpisali niz sporazuma (Foto: EPA-EFE)
Xi Jinping i Vladimir Putin potpisali niz sporazuma (Foto: EPA-EFE)

Iako su, očekivano, detalji sastanka izostavljeni te se na konferenciji za medije nije razgovaralo mnogo o tome šta bi produbljivanje saradnje tačno u svakom smislu trebalo značiti, dovoljno je pogledati trenutnu geopolitičku situaciju te položaj Kine i Rusije. Prije nekoliko dana, objavljena je informacija kako je Ruska Federacija pretekla Saudijsku Arabiju kao najveći dobavljač nafte u Kini za prva dva mjeseca 2023. godine.

Uprkos činjenici da je Rusija uvijek u vrhu kada je riječ o prodaji nafte Kini, sankcije zapadnih zemalja na neki način su uslovile Rusiju da po znatno drugačijim pravilima prodaje naftu Kini, što je Peking značajno iskoristio.

Bez daljnjeg, partnerstvo zemalja, naročito ukoliko se radi o strateškom kao što to tvrde Xi i Putin, obično ide u oba smjera. Međutim, postavlja se pitanje da li je potreba Kine za Rusijom identična onoj u kojoj Kremlj ima potrebu za Pekingom u trenucima kada je Zapad kao "birani pretplatnik" trenutno, a možda i na duže staze nedostupan. Na papiru, partnerstvo djeluje obostrano i na jednakim osnovama. U praksi, vidljivo je to svima, ipak je malo drugačije.

Politička pitanja i mir za Ukrajinu

Dok je ekonomska situacija prilično jasna, politička pitanja su nešto na što su mnogi obratili znatno više pažnje kada je riječ o sastanku Xi Jinpinga i Vladimira Putina. Kada je riječ o ruskoj poziciji o određenim pitanjima koja muče Kinu, Putin je tu ponovio stav koji je već odavno poznat.

"Rusija čvrsto podržava Kinu u očuvanju njenih legitimnih interesa po pitanjima koja se odnose na Tajvan, Hong Kong I Xinjian. Rusija čestita Kini na pomoći u uspješnom postizanju historijskih ishoda pregovora između Saudijske Arabije i Irana u Pekingu. Ovo u potpunosti pokazuje važan status Kine i pozitivan utjecaj kao jedne od vodećih zemalja u svijetu", saopćili su iz Kremlja.

Kao što se i očekivalo, Xi Jinping je tokom sastanka Putinu predstavio svoju verziju mirovnog sporazuma za Ukrajinu koji se sastoji od 12 tačaka.

"Kineski prijedlog za mir može poslužiti kao osnova za političko rješenje, kada Zapad i Kijev budu spremni za to. Smatramo da se mnogi stavovi u mirovnom planu koje je iznijela Kina slažu sa ruskim pristupima", rekao je Putin.

Ono što je bilo poznato i prije sastanka lidera jeste informacija da Zapad ne gleda u potpunosti blagonaklono na kineski prijedlog.

Prije svega, ovakav odnos zasnovan je na tome da kineski prijedlog ne predlaže povlačenje ruske vojske iz Ukrajine zbog čega je stav Pekinga ocijenjen ne kao neutralan, već znatno više naklonjen Rusiji. Međutim, i dalje ostaje činjenica da Volodimir Zelenski nije odbacio kineski prijedlog te da se u bližoj budućnosti planira i razgovor između ukrajinskog predsjednika i Xi Jinpinga.

Sastanak ponudio i nervozu (Foto: EPA-EFE)
Sastanak ponudio i nervozu (Foto: EPA-EFE)

Kineski prijedlog još uvijek je u igri, a s obzirom na poziciju Kine u odnosu na Rusiju, predsjedniku Kine i rukovodstvu ove države bit će znatno lakše utjecati na Kremlj i eventualne dodatne vojne ustupke ukoliko i Volodimir Zelenski prihvati prijedlog kao osnovu za početak primirja.

Uprkos tome što su brojni zapadni zvaničnici očekivali da će Xi Jinping dodatno ojačati svoj savez sa Rusijom u odnosu prema Zapadu, sastanak između Xija i Putina ponudio je popriličnu blagu retoriku u kojoj se prije svega potencira razvoj multipolarnog svijeta. U praksi, Kina je svoj put ka stvaranju multipolarnog svijeta započela ekonomskim putem, za razliku od Rusije koja svoje "multipolarne ciljeve" prije svega nastoji rješavati silom i to preko teritorije Ukrajine.

Iako su mnogi očekivali da će se Xi Jinping pridružiti Putinu u znatno oštrijoj retorici prema Zapadu, takav ton je izostao pa je zbog toga teško i očekivati da Kina, osim ekonomske saradnje sa Rusijom, u ovom odnosu snaga teži ka većoj vojnoj pomoći Rusiji.

Dvodnevni susreti Xi Jinpinga i Vladimira Putina, okončani su uz čašu bijelog vina, a ruski lider je poručio kako nazdravlja za prijateljstvo ruskog i kineskog naroda. Slatkorječiv je bio i predsjednik Kine.

"Za dalji razvoj kinesko-ruskih odnosa strateškog partnerstva i interakcije u novoj eri, za prosperitet, razvoj i sreću naših naroda, za prijateljstvo naših naroda s generacije na generaciju, za zdravlje predsjednika Putina i svih prisutan. Ispijmo do dna", poručio je Xi Jinping.

Dok će se rezultati sastanaka između kineskog i ruskog predsjednika vjerovatno analizirati mjesecima, a njihovi detalji u praksi uočavati iz dana u dan, ono što je sigurno jeste da su kineski zvaničnici sa ovih sastanaka izašli u znatno boljem raspoloženju. Kina nije uspjela dodatno ukaljati svoj imidž zbog odnosa sa Rusijom, a pitanje mirovnog plana koji Peking potencira i dalje je ostalo u opticaju što je svakako veliki plus za kinesku diplomatiju.

Putin i Xi Jinping nakon završetka sastanka (Foto: EPA-EFE)
Putin i Xi Jinping nakon završetka sastanka (Foto: EPA-EFE)

S druge strane, Ruska Federacija i njen predsjednik Vladimir Putin sastanak su dočekali u podređenoj ulozi, a zbog odnosa za nizom zapadnih zemalja koje su preko noći prekinule svaki oblik partnerstva, Rusija ne predstavlja državu koja u poboljšavanju odnosa sa Kinom može predstavljati faktor koji može postavljati uslove.

Dok je sa jedne strane Xi Jinping izvršio restrukturiranje vlasti, postavio novog premijera te dobio novi mandate na čelu predsjednika Kine, Vladimir Putin se suočava sa nizom unutrašnjih problema koji proizilaze prije svega iz situacije u Ukrajini.

"Molim vas, budite oprezni, dragi prijatelju", poručio je Xi Jinping Vladimiru Putinu prije odlaska kući.

Rečenica koja se može posmatrati kao floskula, ali i kao ključna poruka čovjeka koji je svjestan kako se dugoročno nalazi u znatno komotnijoj poziciji nego što je to slučaj sa prvim čovjekom Rusije.

25