Ima jedan zadatak
25

Ne vole ga vojnici, a ni SAD-u nije mio: Ko je "mesar" iz Bahmuta, novi vođa ukrajinske vojske

B. H.
Foto: Telegram
Foto: Telegram
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski imenovao je general-pukovnika Oleksandra Sirskog za vrhovnog komandanta Oružanih snaga Ukrajine nakon što je otpustio generala Valerija Zalužnog.
Zelenski je smijenio Zalužnog s položaja u četvrtak nakon višemjesečnih nagađanja o mogućoj promjeni u vojnom vodstvu Kijeva. Ukrajinski predsjednik rekao je da će Sirski, koji je služio kao komandant ukrajinskih kopnenih snaga, voditi vojsku kroz vrijeme "obnove".

Tokom televizijskog obraćanja u četvrtak navečer, Zelenski je Sirskog nazvao "najiskusnijim komandantom Ukrajine". Insistirao je na tome da promjena nije "politička" te je rekao da će Sirski voditi "novi upravljački tim" sastavljen nakon "desetaka razgovora s komandantima na različitim razinama".

"Ovdje se ne radi o prezimenima, a sigurno ni o politici. Riječ je o našem vojnom sistemu, o upravljanju Oružanim snagama Ukrajine i o uključivanju iskustva komandanata prekaljenih u ovom ratu", kazao je Zelenski.

Mesar iz Bahmuta

Sirski je vodio dvije uspješne protuofanzive u ratu protiv Rusije prije nego što su njegove trupe zaglavile u jednoj od najspornijih i najskupljih bitaka sukoba.

Bila je to napeta, krvava i opaka bitka Bahmutu prošle zime, i čak i dok je Ukrajina očito gubila, general Sirski, tadašnji komandant kopnenih snaga, tvrdio je da je odluka o odbrani bila ispravna jer je Rusija gubila više vojnika nego Ukrajina.

Ukrajina je u uličnim borbama u Bahmuta zadržala ono što se vojnim jezikom naziva povoljnim omjerom iscrpljivanja, ali je malo učinila da pridobije pristaše generalove strategije među vojnicima. Bahmut je na kraju pao, nakon što je Ukrajina izgubila hiljade vojnika u teškoj borbi.

Nadimak "Mesar" za generala Sirskog sada je raširen u ukrajinskoj vojsci.

U dvije ranije uspješne bitke, u odbrani glavnog grada, Kijeva, i u sjevernoj regiji Harkiva, vojnici generala Sirskog okrenuli su se taktici malih jedinica i brzim manevrima kako bi porazili veće, bolje naoružane ruske snage.

No, upravo je njegova spremnost da se uključi u iscrpljujući rat oko Bahmuta, koliko god omjer gubitaka išao u korist Ukrajine, izazvala kritike Sjedinjenih Američkim Država, te mu je to obilježilo reputaciju u ukrajinskoj vojsci.

Na pitanje je li Pentagon stupio u kontakt s novim šefom ukrajinske vojske, brigadni General Pat Ryder, glasnogovornik Pentagona rekao je da ministar obrane Lloyd Austin nije razgovarao s generalom Sirskim.

"Jedna stvar koja se neće promijeniti, a to je naša stalna podrška Ukrajini u njenim naporima da se obrane od ruske agresije", kazao je Ryder.

Za sve je kriv intervju?

Nagađanja o skoroj smjeni Zalužnog kruže već duže vrijeme, a prošle sedmice anonimni izvori u Washingtonu potvrdili su brojnim vodećim medijima da je predsjednik Zelenski obavijestio SAD o svojoj odluci da smijeni vrhovnog komandanta vojske.

Izvori su također naglasili da Sjedinjene Države nisu izrazile primjedbe niti podršku ovoj odluci, budući da smatraju da je to suvereno pravo ukrajinskog predsjednika.

Prema zapadnim medijima, Zelenski je prošle sedmice predložio Zalužnom da podnese ostavku, ali je general to odbio.

Prema pisanju agencije AP, spor između Zelenskog i Zalužnog izbio je prošle jeseni, kada je komandant u intervjuu za britanski list The Economist priznao da su borbe u Ukrajini u zastoju.

Ima jedan zadatak

Odluka Zelenskog uslijedila je u trenutku kada se snage Kremlja sve više trude da zauzmu grad Avdivku u istočnoj Ukrajini, ubacujući dodatne trupe u četveromjesečnu bitku i bombardirajući ukrajinsku odbranu, dok rastežu resurse Kijeva.

Mnogi smatraju da je upravo Avdivka jedan od razloga za imenovanje Sirskog. Poznato je kako je Zalužni bio protiv "žrtvovanja" hiljada vojnika kako bi odbranio ovaj grad, no poznavajući Sirskog to mu neće biti problem.

Ukrajina je izgradila više obrambenih objekata u Avdivki, zajedno s betonskim utvrdama i mrežom tunela. Uprkos golemim gubicima osoblja i opreme, ruske trupe od oktobra polako napreduju, a grad je pred padom.

Sovjetska škola

Sirski se školovao u elitnoj vojnoj akademiji u Moskvi prije raspada Sovjetskog Saveza, i veći dio svoje karijere proveo je boreći se protiv Rusa. On je dobro upoznat s taktikom neprijatelja svoje zemlje.

Karijeru u sovjetskoj vojsci započeo je 1986.; nakon što se 1991. pridružio vojsci novonastale nezavisne Ukrajine, postupno se penjao u komadne činove. Između 2007. i 2014. godine obnašao je nekoliko visokih dužnosti u Glavnom štaba, a nakon što je Rusija prije desetak godina anektirala Krim i potaknula rat u istočnoj Ukrajini, imenovan je zamjenikom komandanta Protuterorističke operacije, što ga je postavilo u direktnu borbu s ruskim snagama. Godine 2019. postao je šef ukrajinskih kopnenih snaga, a tu je dužnost obnašao do unapređenja u četvrtak.

Neki vojnici i mlađi komandanti u ukrajinskoj vojsci gledaju na generala Sirskog kao na naslijeđe starije generacije i kažu da je njegovo prihvaćanje direktne borbe u Bahmutu pokazalo da je provodio krvavu vojnu taktiku u sovjetskom stilu protiv neprijatelja koji je radio isto.

Na kraju je jedno poznato, Sirski će slijediti Zelenskog, a ukrajinski predsjednik želi pobjede. Za očekivati je još krvavih borbi, a opcija pred ukrajinskim vodstvom, u prvom redu Zelenskim je sve manje.