Svijet
121

Ne zna se šta je gore, burkini ili bikini: Žensko tijelo uvijek je javno dobro

Klix.ba
Foto: EPA
Foto: EPA
Bez obzira na to iz koje kulture dolazite, ženska tijela i način na koji su odjevena se još uvijek vide kao javno dobro, ili tačnije, vlasništvo patrijarhata, piše Hannah Smith za britanski The Independent.

Fotografije članica njemačkog i egipatskog ženskog odbojkaškog tima nedavno su obišle svijet i pokrenule javnu debatu o načinima na koje se sve žensko tijelo objektificira. Fotografija prikazuje snažan kontrast između obnaženog tijela članice njemačkog tima i pokrivenog tijela članice egipatskog tima.

Razni primjeri samo iz ove godine pokazuju da su, u oku patrijarhata, ženska tijela sve samo ne njihova. Od recepcionerke koja je poslana kući jer nije nosila cipele s visokim potpeticama, do teniserke Venus Williams kojoj su zamjerili što je njena suknja prekratka za njene moćne mišićave butine pa sve do ove debate o burkiniju i bikiniju.

Ako je burkini znak društva u kome se žene tlače, šta je onda reakcija koju zapadnjačka društva imaju kada vide ženu u bikiniju: da li je njeno tijelo "spremno za plažu" ili pak ne?

Da li su žene na Zapadu oslobođene patrijarhalne kontrole načina na koji se odijevaju? Brojni primjeri pokazuju da to nije tako.

Kao žene sa Zapada, mislimo da smo prošle dalek put od vremena u kojem su nam govorili da pokrijemo gležnjeve jer bi pogled na njih mogao previše uzbuditi muškarce. Možda gledamo žene koje igraju odbojku u burkinijima i mislimo da mora da su strašno potlačene. Međutim, ako si žena, naga ili obučena, sasvim sigurno je da si izložena prodornom muškom pogledu koji je u beskrajnoj potrazi za definicijom savršene žene koja zavisi od kulture iz koje taj pogled dolazi.