Neobična posjeta u specifičnom trenutku: Zašto je direktor CIA-e boravio u Moskvi
Američki CNN osvrnuo se na Burnsovu posjetu Rusiji, a u analizi je naglašeno kako je direktor CIA-e posjetio Kremlj kako bi upozorio ruske zvaničnike da Sjedinjene Američke Države pomno prate gomilanje ruskih trupa u blizini ukrajinske granice.
"Bursnov put uslijedio je u trenutku kada je Amerika sve više zabrinuta zbog neregularnog kretanja ruskih trupa u blizini ukrajinske granice", navodi se u analizi CNN-a.
Bidenova administracija u posljednjih nekoliko mjeseci intenzivirala je aktivnosti na deeskalaciji tenzija između Kijeva i Moskve. Nakon sastanka u Rusiji, Burns je telefonom razgovarao i s ukrajinskim predsjednikom Vladimirom Zelenskim, a tema su upravo bili rusko-ukrajinski odnosi.
"Nalet diplomatije na visokom nivou naglašava koliko ozbiljno Bidenova administracija shvata kretanja ruskih trupa. Tenzije između Ukrajine i Rusije pogoršane su u posljednjih nekoliko sedmica što je prouzrokovano i energetskom krizom za koju Kijev smatra odgovornom upravo Rusiju", ističe CNN.
Burns kao ključni posrednik
Ipak, procjene o namjerama Ruske Federacije razlikuju se i unutar Bidenove administracije. Dok jedan dio smatra kako Rusija priprema invaziju, drugi dio sugeriše da je riječ o klasičnim metodama zastrašivanja Ukrajine.
"U nastojanju da spriječi bilo kakvu eskalaciju, Biden je u utorak poslao direktora CIA-e u Moskvu kako bi pokušao odgovoriti Rusiju od bilo kakvih planova za ofanzivu. Istaknuta je i zabrinutost SAD-a da Rusija koristi izvoz plina kao 'oružje' u borbi protiv Zapada", piše CNN.
Da Rusija gomila trupe na granici s Ukrajinom pokazali su i satelitski snimci koji su napravljeni u ponedjeljak. Na snimcima se može vidjeti kako se brojne ruske trupe, uključujući tenkove i artiljeriju gomilaju u blizini ruskog gada Jelnja.
"Odgovarajući na pitanja o satelitskim snimcima, Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov rekao je novinarima kako je kretanje ruske vojske unutar ruskih granica isključivo problem te zemlje te je naglasio kako Rusija nikada nikome ne prijeti te da ne predstavlja opasnost za bilo koju zemlju", piše u analizi.
Ipak, zvaničnici State Departmenta tvrde kako se ruske aktivnosti moraju shvatiti maksimalno ozbiljno.
"To je nagomilavanje trupa bez presedana. Ako Rusija želi da izvrši invaziju na Ukrajinju, ona ima sposobnosti i kapacitete da savlada ukrajinske snage. S tako velikim brojem ljudi, Putin bi mogao narediti invaziju u bilo kom trenutku i bez upozorenja", navodi se.
Kontakti sa saveznicima
Uzevši u obzir posljednje ruske aktivnosti, evropske i američke diplomate intenzivno rade na istraživanju ruskog djelovanja na granici s Ukrajinom.
"Administracija je veoma zabrinuta. Ne bih potcjenjivao ove aktivnosti. Brige koje dijelimo su prilično specifične", navele su diplomate.
Zabrinutost zbog namjera Kremlja potiče još od ruske invazije na poluostrvo Krim koja se dogodila 2014. godine, a nakon čega su Rusiji uvedene brojne ekonomske i političke sankcije.
"Diplomate su primijetile i Putinov članak koji je napisao ovog ljeta, a koji je opisan kao revizionistički manifest o ukrajinskoj historiji koji bi trebao odgovarati ruskim argumentima i negirati temelje ukrajinske države", ističe CNN.
Ipak, i pored brojnih aktivnosti SAD-a u Ukrajini, ukrajinski zvaničnici nisu zadovoljni djelovanjem SAD-a kada je riječ o suzbijanju ruskog utjecaja.
Od početka mandata, Bidenova administracija je odustala od uvođenja novih sankcija za Sjeverni tok 2, organizovala je sastanak s Putinom u julu gdje su predsjednici dvije sile pokušali pronaći zajednički jezik o pitanjima cyber napada i nuklearne stabilnosti.
U zaključku analize, CNN citira savjetnika ukrajinskog predsjednika koji je govorio o tome šta bi Sjedinjene Američke Države trebale konkretno poduzeti u cilju suzbijanja utjecaja Ruske Federacije na istoku Evrope.
"Najbolji signal koji bi Bidenova administracija mogla poslati Rusiji u ovom trenutku jeste vraćanje na sankcije zbog projekta Sjeverni tok 2", rekao je savjetnik ukrajinskog predsjednika.