Naime, prema istraživanju uglednog britanskog lista, prvenstvenu razliku i određivanje glasa nosilo je obrazovanje birača. Sa izuzetkom Škotske, najveći broj građana sa steknutim zvanjem izabralo je glasanje za ostanak UK u Evropskoj uniji. S druge strane, većina osoba bez višeg ili visokog obrazovanja glasalo je za izlazak iz EU.
Također, Guardian piše kako je obrazac primjetan i u primanjima i plati. Što su primanja veća, osobe vu vjerovatnije glasale za ostanak u EU dok su oni sa manjim platama i penzijama glasali za izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz EU.
Vjerovatniji glas za ostanak u EU davali su naturalizovani građani Ujedinjenog Kraljevstva, mada je u ovom parametru razlika malo mutnija, odnosno nije oštra kao u prethodnim specifikacijama obrazovanja i finansijskog stanja.
Guardianovo istraživanje dolazi dan nakon što je većina građana UK (njih 52 posto) odlučilo napustiti EU. Napuštanje bloka ove međunarodne ekonomske i političke organizacije za London bi moglo potrajati najviše dvije godine.