"Moramo udariti tamo gdje boli, a to su novčanici naših šefova", rekao je zvaničnik sindikata u Avru Jill Jejomar.
Istovremeno, francuske nuklearne elektrane danas rade kapacitetom koji je smanjen nakon što su se radnici koji su članovi sindikata CGT pridružili štrajku protiv planiranih reformi. Zaposleni u 19 nuklearnih elektrana odlučili su jučer stupiti u štrajk u okviru protesta protiv reforme zakona o radu koja predviđa produženje radne nedjelje i lakše otpuštanje zaposlenih.
Na aerodromu u Toulouseu danas je otkazano i odgođeno 15 posto letova, prenose francuski mediji. Protivnici predloženih izmjena u domenu rada danas zaoštravaju svoje akcije u pokušaju da pokolebaju vladu u rješenosti da sporni zakon sprovede u djelo pa su tako za danas najavljeni marševi u Parizu i unutrašnjosti zemlje, blokade naftnih objekata, izmjene u odvijanju saobraćaja...
Štrajkovi su paralizovali poslovanje u Francuskoj i doveli do prekida u snabdijevanju gorivom prošle sedmice. Blokade rafinerija i skladišta su dio socijalnih nereda i žestokih protesta protiv reforme rada koju predlaže nepopularna socijalistička vlada predsjednika Françoisa Hollandea.
Felipe Martinez, lider sindikata CGT, koji je organizovao blokadu i štrajkove kod rafinerija upozorava da će se akcija nastaviti dok kontroverzni zakon o radu ne bude povučen. Trenutno najmanje šest od osam rafinerija u Francuskoj ili ne radi ili radi smanjenim kapacitetom, a saobraćaj je dodatno otežan zbog štrajka na željeznicama koji je izazvao haos među građanima koji na posao idu vozom. Hollande je rekao da su protesti neprihvatljivi i obećao da će razbiti blokadu.