Nevladine organizacije tražile od suda da blokira britansku prodaju motora za avion F-35 Izraelu
Pokretači kampanje u Global Legal Action Network (Glan) i Al-Haq kažu da je nesavjesno da britanski proizvođači još uvijek prodaju dijelove koji se mogu koristiti za bombardiranje Palestinaca u Gazi. Vlada ima rok do petka za podnošenje odbrane.
Na saslušanju na visokom sudu 18. novembra, britanska vlada priznala je da je potencijalna šteta za odnose između Velike Britanije i SAD-a bila faktor u donošenju odluke o nastavku dopuštanja nekih izvoza.
U prethodnim ročištima sud je naredio ministrima da otkriju razloge za nastavak prodaje F-35, u vrijeme kada su priznali da Izrael krši međunarodno pravo. Sud je trebao ponovno razmatrati ovaj slučaj tek u januaru kada je trebao biti zakazan produženi datum ročišta.
Ministri kažu da dijelovi F-35 idu u opći fond i da nije moguće odrediti koji će dijelovi biti prodani Izraelcima za upotrebu u Gazi. Laburistička vlada poništila je odluku konzervativaca da dopusti nastavak izdavanja nekih dozvola za izvoz oružja Izraelu. Laburisti su utvrdili da postoji rizik da bi oružje bilo korišteno za ozbiljno kršenje međunarodnog humanitarnog prava.
Podsjetimo, prošle sedmice Međunarodni kazneni sud izdao je naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, bivšeg ministra odbrane zemlje Yoava Gallanta i vojnog čelnika Hamasa Mohammeda Deifa zbog navodnih ratnih zločina povezanih s ratom u Gazi. Netanyahuov ured osudio je odluku suda kao "antisemitsku".
"Nesavjesno je da Velika Britanija i dalje dopušta da se komponente britanske proizvodnje za F-35 koriste u izraelskoj kampanji istrebljenja Palestinaca. Od četvrtka, Velika Britanija sada naoružava osumnjičene ratne zločince koje je optužio vodeći svjetski kazneni sud. Glan i Al-Haq su 13 mjeseci tvrdili da je prodaja oružja Izraelu nezakonita. Kad će biti dosta? Ima li britanska vlada ikakvih crvenih linija?", kazala je Glanova advokatica Charlotte Andrews-Briscoe.
Potez dviju grupa, uz potporu drugih skupina za ljudska prava, prvi je praktični učinak naloga ICC-a. Također dolazi kada konzervativci tvrde da bi britanski zakoni spriječili hapšenje Netanyahua ako posjeti Veliku Britaniju jer Izrael nije potpisnik Rimskog statuta, ugovora na kojem se temelji ICC.
Ministar vanjskih poslova, David Lammy, rekao je da će Veliku Britaniju slijediti propisani postupak, sugerirajući da se rasprava nastavlja o pravnim imunitetima koji se daju izabranim čelnicima.