Sigurnosni izazovi
42

Niger se povlači iz vojnih snaga na jezeru Čad da bi mogli čuvati naftne resurse kod kuće

Piše: A. A.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Vlada Nigera je objavila da je ova država napustila međunarodne snage koje se bore protiv naoružanih islamističkih grupa u regionu jezera Čad u zapadnoj Africi, a s ciljem da ojača sigurnost naftnih resursa kod kuće.

Multinacionalna udružena operativna grupa (MNJTF), koja također uključuje vojnike iz Nigerije, Čada i Kameruna, radi na suzbijanju pobune od 2015. godine, ali napredak je zaustavljen podjelama i lošom koordinacijom, što je omogućilo oružanim grupama da procvjetaju po rijetko naseljenim mjestima u regiji.

MNJTF tek treba da komentariše povlačenje Nigera, a nejasno je kako će taj korak uticati na budućnost misije.

Regiju jezera Čad više puta su napadale militantne grupe, uključujući Islamsku državu u zapadnoj Africi i Boko Haram, čija je pobuna izbila na sjeveroistoku Nigerije 2009. godine i ubila desetine hiljada ljudi.

Prošle godine, Čad je zaprijetio da će se povući iz MNJTF-a nakon što je oko 40 vojnika ubijeno u napadu na vojnu bazu.

A Niger se sve više povlači otkako je vojna hunta svrgnula predsjednika Mohameda Bazuma 2023. godine. Zajedno s Burkinom Faso i Malijem - susjednim državama u kojima su hunte također preuzele vlast posljednjih godina povukao se iz regionalnog bloka Ekonomsku zajednicu zapadnoafričkih država (ECOWAS) 2024. godine.

Nigerska hunta, koja je prošle sedmice najavila petogodišnju tranziciju na ustavnu vlast, obećala je da će vratiti sigurnost u zemlji, čiji ogromni pustinjski sjever prelaze migranti i trgovci ljudima. Međutim, vojska ima malo kontrole nad velikim dijelovima zemlje.

Islamistički militanti su ovog mjeseca ubili najmanje 44 civila i teško ranili 13 drugih tokom napada na džamiju na jugozapadu zemlje. Njegova energetska infrastruktura, uključujući naftovod koji povezuje naftno polje Agadem s obalom Benina, našla se na udaru, prenosi Reuters.