Kiesewetter je naglasio da kao najjača evropska ekonomija Njemačka treba biti spremna da značajan doprinos očuvanju mira i evropskoj sigurnosnoj arhitekturi.
Prema njegovom stavu, Njemačka je obavezna da interveniše u Ukrajini "u odgovarajućem trenutku sa dobro opremljenim trupama" i bilo bi nepromišljeno isključiti ovu opciju.
Ipak, Kiesewetter je rekao da bi uključivanje njemačkih mirovnih snaga trebalo da bude sprovedeno u okviru zajedničkih akcija EU i NATO-a.
"Snage za očuvanje mira su efikasne i realne s obzirom na naše ograničene materijalne i ljudske resurse u Evropi ako se mirovne snage mogu integrirati u evropsku i transatlantsku sigurnosnu arhitekturu, a time i u NATO, jer bi se nuklearni kišobran tada proširio na Ukrajinu", rekao je Kiesewetter.
Prema anketi Yougova, 54 posto stanovnika Njemačke bi podržalo raspoređivanje međunarodnog mirovnog kontingenta u Ukrajini u slučaju prekida vatre. Međutim, samo 23 posto podržava raspoređivanje njemačkih vojnika - 33 posto ne želi da ih vidi u Ukrajini.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski priznao je da se na sastancima u Briselu u decembru razgovaralo o ideji raspoređivanja mirovne misije u Ukrajini kao sredstva odvraćanja od novog ruskog napada i rekao da već " vidi pozitivne stvari " od nekih lidera.