Heiko Maas je istakao kako je ovaj potez Njemačke "gest prepoznavanja neizmjerne patnje" stanovnika Namibije. Njemačka će osim priznanja da su njihovi vojnici počinili genocid, uspostaviti i fond od 1,1 milijardu eura, koji će biti preusmjeren zajednicama u Namibiji.
"Njemačka i njeni zvaničnici će od danas događaje u Namibiji nazivati onako kako oni izgledaju iz današnje perspektive, a to je genocid", rekao je Maas.
Istakao je kako je dužnost Njemačke da traži oprost od stanovnika Namibije i potomaka žrtava genocida.
"U skladu s moralnom i historijskom obavezom Njemačke, tražit ćemo oprost od Namibije i potomaka žrtava za zločine koje smo učinili", ističe Maas.
Sada kada je Njemačka zvanično okarakterisala dešavanja u Namibiji kao genocid, ubrzo bi trebalo uslijediti potpisivanje deklaracije koja će uključivati predstavnike Herero i Nama zajednica te predstavnika Njemačke.
Prema pisanju lokalnih medija, deklaracija o priznavanju genocida i nadoknadi štete bit će potpisana početkom juna u glavnom gradu Namibije. Nakon potpisivanja, parlamenti Namibije i Njemačke morat će ratificirati deklaraciju, nakon čega će uslijediti obraćanje njemačkog predsjednika Franka Steinmeiera, koji će se obratiti namibijskom parlamentu i službeno izviniti za sva dešavanja u ovoj državi u periodu kada je Njemačka vladala ovom afričkom državom.
Njemačka, tačnije tadašnje Njemačko carstvo vladalo je područjem Namibije između 1884. godine i 1915. godine. Tokom tok perioda njemačke vojne snage ubile su desetine hiljada pripadnika Herero i Nama zajednica, a najveći broj žrtava zabilježen je 1904. godine, kada je njemački general Lothar von Trotha poslan u Namibiju kako bi ugušio pobunu Herera zajednice.
Historičari su saglasni kako je u tom periodu ubijeno između 65 i 80 hiljada pripadnika Herero zajednice te između 10 i 20 hiljada pripadnika Nama zajednice.