Najviši sud UN-a presudio je 2012. godine da Italija nije ispunila svoje obaveze dozvoljavajući žrtvama nacističkih zločina da podnesu zahtjeve za kompenzaciju protiv Njemačke.
Međutim, uprkos presudi, italijanski sudovi su od 2012. godine primili značajan broj novih tužbi na taj način "kršeći imunitet suverene države Njemačke", navodi se u tužbi.
Njemačka se posebno osvrnula na presudu italijanskog Ustavnog suda iz 2014. godine kojom je dozvoljeno da se "pojedinačne tužbe žrtava ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti podnose protiv suverenih država".
Ta je presuda "usvojena uz svjesno kršenje međunarodnog prava i obaveza Italije da se povinuje presudi glavnog sudskog organa Ujedinjenih naroda", navodi su tužbe Njemačke.
Prema podacima Međunarodnog suda pravde, protiv Njemačke pokrenuto je najmanje 25 novih slučajeva u kojima se traže kompenzacije za zločine počinjene tokom Drugog svjetskog rata pred italijanskim sudovima.
Njemačka, koja se godinama suočava sa sve većim brojem sporova pred italijanskim sudovima, a koje vode porodice žrtava nacističkih zločina, podnijela je prvu ovakvu tužbu Međunarodnom sudu pravde u decembru 2008. godine.
Jurisdictional Immunities reloaded: Will it lead to revolutions or resurrections? Full submission by #Germany against #Italy before the #ICJ: https://t.co/6Rlhc10LMm https://t.co/hUO73WRkWe
— Tim Rauschning (@TimRauschning) April 29, 2022
Međunarodni sud pravde sa sjedištem u Hagu, osnovan je 1946. godine a bavi se i rješavanjem sporova između država. Njegove presude su obavezujuće i na njih se ne može uložiti žalba, ali sud nema mogućnost izvršenja.