Jasne veze s Vučićem
81

Novac, toranj, orden: Zbog čega je Richard Grenell otvoreno kritikovao proteste u Srbiji

Piše: N. Ž.
Richard Grenell u misiji spašavanja Aleksandra Vučića (Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs)
Richard Grenell u misiji spašavanja Aleksandra Vučića (Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs)
U Srbiji već nekoliko mjeseci traju najveći protesti protiv režima predsjednika Aleksandra Vučića i vladajuće Srpske napredne stranke. Iz SAD-a, odnosno nove administracije Donalda Trumpa, zasad je samo stigla jedna poruka - od Richarda Grenella.
Grenell je u objavi na društvenim mrežama rekao da "iako SAD podržava izražavanje mišljenja", da to ne opravdava "nasilje i okupiranje vladinih zgrada".

Međutim, nasilja, barem onog kojeg su inicirali demonstranti, nije bilo. Bilo je, s druge strane, veliki broj incidenata gdje su osobe koje podržavaju Vučića i SNS napadale studente, koji su na "prvoj liniji" ovih protesta, koji su počeli zbog pada nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu kada je poginulo 15 ljudi.

Iako Grenell, kao "predsjednički izaslanik za specijalne misije", nema ogromnu moć unutar Trumpove administracije, indikativno je da je suštinski stao na stranu vlasti. Iza toga, jasno je, stoji čisti interes, i to lični.

Naime, Grenell je, dok je bio na poziciji specijalnog izaslanika za dijalog Srbije i Kosova, razvio intenzivan odnos s Vučićem i drugim ljudima iz njegovog najbližeg tima.

To je iskoristio i za svoj lični interes, tako što je u Beograd doveo Jareda Kushnera, supruga Trumpove kćerke Ivanke, i tako što je, uz posredništvo Grenella, Kushner odlučio da u Beogradu izgradi toranj Trump, i to na mjesto nekadašnjeg glavnog štaba JNA i ministarstva odbrane, koje je uništeno tokom bombardovanja glavnog grada Srbije 1999. godine.

Drugim riječima, Grenell je iskoristio svoju poziciju, koju mu je dao Trump, da od američkog izaslanika postane srbijanski lobista, a što su dokazali i dokumenti koji su objavljeni na formalnom registru stranih agenata u SAD-u.

Na toj listi, vidi se da je Komora za vanjsku trgovinu Republike Srbije angažovala Yorktown Solutions, lobističku firmu iz SAD-a, i taj angažman platila 1,3 miliona dolara.

Među saradnicima ove firme nalaze se Grenell, ali i bivši specijalni izaslanik Bijele kuće za Zapadni Balkan Matthew Palmer, koji su tako direktno označeni kao srbijanski lobisti.

Naravno, riječ je o velikoj firmi, te je ostalo pitanje koliko su Palmer i Grenell dobili novca direktno iz budžeta susjedne države, ali je indikativno da je Grenell "grlat" u svojim stavovima koji neodoljivo podsjećaju na riječi koje često čujemo od Vučića i njegovih saradnika.

To dokazuje i slučaj usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici iz maja 2024. godine. Nekoliko sedmica prije nego što će ova rezolucija biti usvojena u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, Grenell je na X-u imao izrazito spornu objavu.

"Nijemci guraju rezoluciju u UN-u da nešto opišu kao genocid 29 godina kasnije. Ne trebaju svi zločini biti označeni kao genocid. Stavljati druge zločine u ovaj kontekst umanjuje ono što je Njemačka uradila 1941. godine", objavio je sredinom aprila Grenell.

Iako je objavu naknadno obrisao, Grenell je javno podržao službeni stav Vučićevog režima, koji je tada imao izrazito aktivnu, ali na kraju neuspješnu, diplomatsku kampanju kojoj se tada pridružio i on.

Grenellova podrška Vučićevom režimu je dobila i svoju svojevrsnu formalizaciju 2023. godine, kada je u Beogradu dobio orden i to lično od predsjednika Srbije.

Međutim, ono što je Grenell pokazao svojom porukom protestima u Srbiji jeste da je orden zaslužio borbom za interese Vučića i njegovog tima, a ne same susjedne države.

Za svoj "rad" u prethodnih pet godina, kao i za potencijalne buduće radove unutar Trumpove administracije, Grenell je dobio odličnu lokaciju u centru Beograda koja će mu, pored novca, donijeti i poene kod američkog predsjednika, ali i veću količinu novca za lobiranje u Washingtonu.

Zbog toga ne treba čuditi da, kada je režim od kojeg njegov izvor finansiranja zavisi, Grenell "pali lobističke motore."