Nove tvrdnje iz SAD-a: Rusija nije koristila ICBM nego eksperimentalni balistički projektil
Iako SAD nisu javno identifikovale konkretnu vrstu oružja ispaljenog u napadu, SAD su bile svjesne mogućnosti njegove upotrebe i upozorile su Ukrajinu i druge zemlje unaprijed, prema navodima.
"Rusija vjerovatno posjeduje samo šačicu ovih eksperimentalnih projektila", rekao je dužnosnik.
Osim toga, izvor je istaknuo da je Ukrajina izdržala bezbrojne napade iz Rusije, uključujući projektile sa znatno većim bojevim glavama od balističke rakete srednjeg dometa lansirane na Dnjepro.
"Veće bojeve glave" mogu biti referenca na klizne bombe od 1,5 tone, od kojih polovica kompromituje eksplozivnu bojevu glavu, koja je desetkovala ukrajinsku protuzračnu odbranu mjesecima.
U srijedu su SAD najavile još jedan paket vojne pomoći Ukrajini od 275 miliona dolara, uključujući projektile protuzračne odbrane i drugo oružje. Bidenova administracija ima još gotovo 7 milijardi dolara ovlasti za slanje vojne pomoći Ukrajini, koju se Bijela kuća obvezala isporučiti prije isteka mandata.
Ukrajinska vojska optužila je Rusiju za lansiranje interkontinentalne balističke rakete (ICBM) na istočnoukrajinski grad Dnjepro u četvrtak, iako je zapadni dužnosnik rekao novinarima drugačije, a Kremlj je odbio komentirati.
Glavna razlika između ICBM i drugih vrsta balističkih projektila je samo u njihovim dometima. Kao što ime sugerira, ICBM mogu putovati hiljadama kilometara, prelazeći kontinente, dok balistički projektili imaju kraći i srednji domet.
"Ali umjesto da se fokusiramo na domet projektila, ono što je bitno je eksplozivna snaga projektila - poznata kao njegov korisni teret", rekao je Fabian Hoffmann, doktorski istraživač na Nuklearnom projektu u Oslu, za CNN.
Iako je ruski udar bio nenuklearan, činilo se da projektil nosi "MIRV" teret, što znači da je koristio više bojevih glava za udaranje odvojenih ciljeva.
MIRVS ili Multiple Independently-Targetable Reentry Vehicles razvijeni su tokom Hladnog rata kako bi projektili mogli isporučiti više nuklearnih bojevih glava na različite ciljeve.
"Iako se činilo da je nuklearni teret u ovom slučaju zamijenjen nenuklearnim, upotreba MIRV tehnologije trebala je poslati poruku", rekao je Hoffmann.