Nove vakcine protiv korone treba dodatno ispitati prije davanja onkološkim pacijentima
To mišljenje je trenutno vezano za vakcine kompanija Pfizer/BioNTech i Moderna zato jer one djeluju tako što nose genetske upute za stvaranje proteina virusa koje imunološki sistem nauči prepoznati i boriti se protiv njega.
MRNA (nova RNK) vakcina je obložena mikroskopskim paketom nazvanim lipidna nanočestica (LNP) ili liposom koji štiti i prenosi krhku molekulu do ćelija.
Iako je ta tehnika na polju razvoja vakcina nova, dugo se koristi kako bi prenosila lijekove protiv raka do tumora zbog toga što tumori lako prihvataju liposome.
"Samim tim, to pruža mogućnost da tumorska tkiva uhvate neke od liposoma koje nose MRNA vakcine. Potencijal da se dio vakcine 'zaglavi' u tumorima i rezultat koji bi to izazvalo po učesnika s rakom je zapravo otvoreno pitanje na koje trenutno nema odgovora", rekao je Gerard Milano s Univerziteta u Nici u Francuskoj, piše Reuters.
U radu objavljenom u magazinu British Journal of Cancer, njegov tim poziva na pažljivu procjenu efikasnosti ovih perspektivnih vakcina protiv korone koje su lipidni nosači za pacijente sa solidnim tumorima, uključujući moguću ponovnu procjenu doziranja za optimalnu zaštitu ove specifične i krhke populacije.