Promijenjene okolnosti
51

Novi geopolitički trenutak: Mijenja li Saudijska Arabija Washington za Peking?

S. M.
Muhamed bin Salman (Foto: EPA-EFE)
Muhamed bin Salman (Foto: EPA-EFE)
Teško je analizirati historijsku posjetu kineskog predsjednika Xi Jinpinga Saudijskoj Arabiji, a da se ne uoči značaj i utjecaj posjete, kao i arapsko-kineskog samita bez presedana, piše The Jerusalem post.

Samit koji se održao nekoliko mjeseci nakon posjete američkog predsjednika Joea Bidena Saudijskoj Arabiji prošlog augusta, odražava rastući značaj Saudijske Arabije i ulogu Rijada u njegovom regionalnom okruženju.

Arapsko-kineski i zaljevsko-kineski samit održani su na poziv Rijada i odražavaju vodeću ulogu Saudijske Arabije u postavljanju karata u regionu u skladu sa strateškim interesima Zaljeva i arapskih zemalja. Uloga Kine i globalni utjecaj rastu naročito posljednjih godina.

Ovo partnerstvo će se proširiti i na ekonomiju (Saudijska Arabija je glavni dobavljač nafte za Kinu, a Peking je glavni ekonomski partner Saudijske Arabije) i na druge važne sektore. Očekuje se da će se Saudijska Arabija pridružiti Šangajskoj organizaciji za saradnju i preći od partnera u dijalogu do posmatrača.

Ovo je vrlo važan korak, s obzirom na značaj ove organizacije, u kojoj živi oko 40 posto svjetske populacije sa 30 posto svjetskog BDP-a, a može igrati važnu ulogu u promovisanju trgovinskih razmjena koje nisu vezane za američki dolar. Kina je očigledno važan igrač u kraljevskom programu Vizija 2030 za diversifikaciju ekonomije Saudijske Arabije.

Rijad se u velikoj mjeri oslanja na ulogu Pekinga u implementaciji projekata ove ambiciozne vizije, koji uključuju industriju, logističke usluge i megaprojekte u različitim sektorima.

Najveći značaj Jinpingove posjete Saudijskoj Arabiji leži u njenoj važnosti za SAD kao tradicionalnog i historijskog saveznika Washingtona.

Ova posjeta potvrđuje da Rijad neće biti bespomoćan pred američkim pritiskom, posebno u naftnom sektoru. SAD moraju prepoznati promjenu igre. Saudijska Arabija teži multilateralnim međunarodnim odnosima koji zadovoljavaju njene strateške interese, a nekadašnje tradicionalne politike Rijada više nisu održive u trenutnom okruženju i okolnostima.

U ovom kontekstu, upadljivo je da Saudijska Arabija još nije položila sve svoje karte na sto. Rijad još uvijek Kini izvozi naftu u renminbijima, a ne u dolarima, kao što Kina i dalje traži.

Ali Rijad još nije odgovorio na razmatranja o svojoj želji da održi ravnotežu u međunarodnim odnosima, da preuzme inicijativu i da manevrira u skladu sa svojim interesima.

Posjeta kineskog predsjednika Saudijskoj Arabiji jača ulogu i utjecaj Saudijske Arabije i odražava prestiž kraljevine.

Međutim, to ne znači nužno i krah odnosa između Rijada i Washingtona, posebno u sigurnosnoj i vojnoj sferi. Ostaju dokazi da Saudijska Arabija želi održati savez sa SAD-om, ali pod novim pravilima igre koja odražavaju promjene u međunarodnom okruženju i saudijsku viziju odnosa.

Nije u pitanju prepirka ili reakcija na jednu ili drugu stranu, kako neki analitičari vole da objašnjavaju ove poteze Saudijske Arabije.

Radi se prije o strateškom repozicioniranju i preorijentaciji vanjske politike Rijada. To je u skladu s pravilima u trenutnim međunarodnim odnosima i ravnotežom nakon početka pandemije koronavirusa, zatim izbijanja krize u Ukrajini i dolaska nove ere ravnoteže i međunarodnih odnosa, koje zahtijevaju korake u skladu sa ovim razvojem.

Jinpingo već drugi put dolazi u Saudijsku Arabiju u šest godina. To je samo po sebi pokazatelj da Kina nastoji da proširi svoje strateške veze sa saudijskim partnerima, ne samo na naftnom, ekonomskom i investicionom nivou već i na strateškom nivou uopšte.