Xi učvrstio moć
19

Novi premijer Kine je Li Qiang, Jinpingov čovjek od velikog povjerenja

D. Be.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Li Qiang (63), inače jedan od najpouzdanijih saveznika predsjednika Kine Xi Jinping, potvrđen je u subotu za novog premijera te države.

Li je imenovan u sedmočlani stalni komitet Politbiroa, najvišeg ešalona moći u zemlji, na 20. kongresu Komunističke partije prošlog oktobra, zauzimajući drugo mjesto u rukovodstvu nakon Xija.

Ovaj 63-godišnjak je dobio skoro svaki glas od više od 2.900 delegata na Nacionalnom narodnom kongresu, dan nakon što su poslanici jednoglasno izabrali Xija za treći mandat predsjednika.

Uspon bivšeg partijskog šefa Šangaja ranije je izgledao pod znakom sumnje nakon njegovog postupanja s dvomjesečnim zatvaranjem finansijskog centra prošlog proljeća, u kojem su se stanovnici borili da pristupe hrani i medicinskoj nezi.

"Ako je bio potreban dokaz da lojalnost nadmašuje meritokratiju u Xijevoj Kini, uzdizanje Li Qianga to pruža", rekao je Richard McGregor, viši saradnik na Lowy institutu u Sidneju.

"Li je možda prilično sposoban i može biti dobar premijer, ali teško je vidjeti kako je tamo stigao osim zahvaljujući Xijevoj ličnoj naklonosti."

Li Qiang i Xi Jinping (Foto: EPA-EFE)
Li Qiang i Xi Jinping (Foto: EPA-EFE)

Ljevičarske veze sa najmoćnijim kineskim liderom u generacijama sežu do ranih 2000-ih kada je bio šef kabineta Xija, tadašnjeg partijskog šefa stranke Zhejiang.

Li, koji je svoju karijeru započeo kao radnik pumpne stanice za navodnjavanje u blizini svog rodnog grada, stalno se penjao u redovima lokalne vlade i unaprijeđen je na najviši položaj u bogatoj provinciji Zhejiang 2012. godine.

Li je 2017. imenovan za partijskog sekretara Šangaja, što je znak visokog stepena povjerenja predsjednika u njega.

Sada, u svojstvu premijera i šefa kineskog kabineta Državnog vijeća, on će biti odgovoran za svakodnevno vođenje zemlje, kao i za makroekonomsku politiku.

"Li je viđen kao lokalni lider prijateljski nastrojen, ali je upitno da li će se ove vještine dobro pretočiti u nadgledanje makroekonomske koordinacije i regulatornih agendi kao premijer", rekao je Neil Thomas, viši kineski analitičar u Eurasia Group.

Kina je prošle godine zabilježila samo tri posto godišnjeg rasta BDP-a što je najsporiji u četiri decenije, ne računajući 2020. pogođenu pandemijom.

On treba da stabilizuje ekonomiju, smanji rizike u finansijskom sistemu, pozabavi se kolapsom tržišta nekretnina u zemlji i umiri potrošače i investitore kod kuće i van zemlje.

Ali njegovu lojalnost Xiju neki analitičari vide kao prepreku da ostavi trag u rješavanju ovih problema i način na koji predsjednik može potvrditi svoju ekonomsku agendu.

Prethodni premijer, Li Keqiang, školovani ekonomista, smanjio je svoje pokušaje finansijskih reformi "zahvaljujući" Xijevom ogromnom autoritetu.