Novinar New York Timesa: Trump je planirao napasti Sjevernu Koreju nuklearnim bombama
U svojoj knjizi, dopisnik New York Timesa iz Washingtona koristi se "tajnim dokumentima FBI-a i Bijele kuće i povjerljivim izvorima iz saveznih organa za provođenje zakona i Zapadnog krila".
Schmidt posebno piše o životu i mandatu Johna Kellyja, koji je bio prvi sekretar za domovinsku sigurnost u Trumpovoj administraciji od januara 2017. do jula 2017., kao i šef osoblja Bijele kuće od jula 2017. do januara 2019. godine.
Nešto više od sedam dana nakon što je Kelly postao šef kabineta, Trump je izjavio da će Sjeverna Koreja i Kim Jong-un, kojeg je on nazvao Rocket Man, biti "suočeni s vatrom i bijesom kakav ovaj svijet nikad prije nije vidio".
Ono što je Kelly uplašilo više od tweetova je činjenica da je iza zatvorenih vrata Ovalnog ureda Trump nastavio pričati kao da želi ići u rat. Raspravljao o ideji korištenja nuklearnog oružja protiv Sjeverne Koreje, rekavši da bi, ako on poduzme takvu akciju, administracija mogla za to okriviti nekoga drugoga kako bi se oslobodila odgovornosti.
Iako je Kelly pokušao upotrijebiti logično rezonovanje kako bi razuvjerio tadašnjeg predsjednika, navodeći poteškoće u izbjegavanju krivnje, izgubljene živote u slučaju rata, ekonomske reperkusije i posljedice nuklearnog sukoba, Trumpova pažnja bi se opet vratila na mogućnost rata, uključujući u jednom trenutku isticanje Kellyju mogućnosti pokretanja preventivnog vojnog napada na Sjevernu Koreju.
Mogućnost široko rasprostranjenog masakra nije "uticala na Trumpa", napisao je Schmidt.
Trump je u januaru 2018. tvitao da je Kim "upravo izjavio da je 'Nuklearno dugme cijelo vrijeme na njegovom stolu"
North Korean Leader Kim Jong Un just stated that the “Nuclear Button is on his desk at all times.” Will someone from his depleted and food starved regime please inform him that I too have a Nuclear Button, but it is a much bigger & more powerful one than his, and my Button works!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 3, 2018
Trump je otvoreno govorio o gađanju Sjeverne Koreje na nepovjerljivim telefonima i s prijateljima i osobama od povjerenja izvan vlade, što je zahtijevalo da Kelly podsjeti Trumpa da ne može dijeliti povjerljive informacije sa svojim prijateljima.
Dok su Kelly i drugi vojni čelnici identifikovali rastuću prijetnju nuklearnog sukoba, načelnik štaba se navodno pozivao na Trumpov "narcizam" u pokušaju da potakne diplomatske odnose s Kimom. Kelly je rekao Trumpu da može pokazati da je "najveći trgovac na svijetu" formiranjem ove vrste odnosa, otkrio je Schmidt.
Trump i Kim su se kraju bi se susreli ukupno tri puta tijekom njegovog predsjedničkog mandata: u junu 2018. u Singapuru, u februaru 2019. u Hanoju i u junu 2019. godine u korejskoj demilitariziranoj zoni.