Plenarna sjednica
0

O čemu se sve odlučivalo ove sedmice u Evropskom parlamentu

S. Š. U.
Plenarna sjednica Evropskog parlamenta (Foto: EPA-EFE)
Plenarna sjednica Evropskog parlamenta (Foto: EPA-EFE)
Zastupnici u Evropskom parlamentu su na plenarnoj sjednici koja je trajala od 4. do 7. jula, donijeli brojne odluke i usvojili rezolucije koje reguliraju nova pravila u online svijetu te razgovarali o tome kako se nositi sa rastućim troškovima života.
Parlament je ove sedmice na plenarnoj sjednici prije ljetne pauze odobrio značajna pravila za velike online platforme unutar Zakona o digitalnim uslugama i Zakona o digitalnim tržištima.

Novi propisi imaju za cilj da online okruženje EU učine sigurnijim, pravednijim i transparentnijim štiteći korisnike od nelegalnog sadržaja i proizvoda, suzbijanjem nefer praksi velikih platformi i zabranom određenih vrsta ciljanog oglašavanja.

Zastupnici Evropskog parlamenta u utorak su ispitivali predstavnike Komisije i Vijeća o tome kako bi se fondovi EU mogli koristiti za pomoć ljudima da se nose sa rastućim troškovima života.

Sljedećeg dana, razgovarali su o mogućnosti oporezivanja neočekivane dobiti koju trenutno ostvaruju energetske kompanije.

Porast izazova u vezi mentalnog zdravlja znači da bi to moglo biti sljedeća zdravstvena kriza. Parlament je pozvao na akciju u Rezoluciji o mentalnom zdravlju u digitalnom svijetu rada, usvojenoj u utorak koja poziva institucije i zemlje EU da pronađu načine da pomognu u prevenciji problema mentalnog zdravlja.

Zastupnici Evropskog parlamenta također predlažu da 2023. godina bude Godina promocije mentalnog zdravlja EU.

Članovi parlamenta glasali su sa 539 glasova u korist odobravanja ulaska Republike Hrvatske u eurozonu početkom naredne godine. Hrvatska je odlukom EP-a postala dvadeseta članica eurozone što je pozitivno i za ostale članice EU jer se na taj način demonstrira održivost evropske ekonomije.

Grčki premijer Kyriakos Mitsotakis govorio je o potrebi proširenja EU tokom obraćanja zastupnicima u okviru serije debata "Ovo je Evropa" sa liderima EU.

Češki premijer Petr Fiala predstavio je u srijedu program i glavne ciljeve predsjedavanja njegove zemlje Evropskim vijećem, koje je Češka preuzela 1. jula od Francuske.

Zastupnici Evropskog parlamenta pozdravili su odluku da se vrata EU otvore Ukrajini i Moldaviji, ali su zatražili od lidera da ojačaju EU i pozabave se krizama.

Parlament je ponovio apel za siguran pristup abortusu i osudio nazadovanje u seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima žena u SAD-u.

Jučer su zastupnici EP usaglasili stav parlamenta o novim pravilima čiji je cilj povećanje upotrebe održivih goriva u avijaciji, namjeravajući ubrzati prelazak na zelena goriva.

Evropski parlament usvojio je i rezoluciju o BiH u kojoj se naglašava da je tempo pristupanja EU određen sprovođenjem reformi čiji je cilj garantovanje pravilnog funkcionisanja demokratskih institucija, zasnovanih na vladavini prava, dobrom upravljanju i osnovnim pravima.

U rezoluciji se pozivaju BiH i svi njeni politički akteri da naprave značajne korake ka članstvu u EU napredovanjem u ostvarivanju 14 ključnih prioriteta