O čemu su razgovarali Biden i Putin: Iz Washingtona i Kremlja dva različita saopćenja
U saopćenju Bijele kuće je navedeno da su se Biden i Putin usaglasili da zajedno ubrzano rade na produženju ugovora "Novi početak (New start)", a kojim se obavezuje na kontrolu nuklearnog naoružanja. Dogovoreno je da se ovaj proces pokuša okončati do 5. februara.
Razgovor dvojice lidera desio se u trenutku kada je administracija predsjednika Bidena zauzela oštriji stav prema Rusiji, što nije učinila prethodna administracija predvođena predsjednikom Donaldom Trumpom.
Istovremeno, Biden nastoji popraviti savez između SAD-a i Evrope i u telefonskom razgovoru je generalnom sekretaru NATO-a Jensu Stoltenbergu poručio da će se Washington pridržavati principa kolektivne odbrane.
"Predsjednik Biden je potvrdio da je SAD posvećen članu 5. NATO sporazuma - kolektivnoj odbrani i naglasio je predanost jačanju transatlantske sigurnosti", navedeno je u saopćenju Bijele kuće.
Glasnogovornica Bijele kuće Jen Psaki je izjavila da je američki predsjednik predložio Putinu da spomenuti sporazum o kontroli nuklearnog naoružanja bude produžen na pet godina. Istakla je i njegovu izjavu o "snažnoj američkoj podršci ukrajinskom suverenitetu".
Navedeni ugovor ograničava obje države na raspoređivanje ne više od 1.550 strateških nuklearnih bojevih glava.
Tema razgovora je bio i ruski opozicionar Navalni, a Biden je izrazio zabrinutost zbog, kako ga je Bijela kuća nazvala, miješanja u američke predsjedničke izbore 2020., kao i zbog masovnog hakerskog napada "Solar Winds" za koji se okrivljuje Moskva. Razmijenili su i mišljenja o izvještajima prema kojima su Rusi obećavali talibanima nagrade za ubijanje američkih vojnika u Afganistanu.
Biden je prije toga također telefonski razgovarao s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, a onda i sa Stoltenbergom.
Iz Bijele kuće su poručili da je Biden zahvalio Stoltenbergu za, kako su naglasili, njegovo nepokolebljivo vođenje saveza i poručio mu je da će se savjetovati i sarađivati sa saveznicima o zajedničkim sigurnosnim problemima, a među kojima su Afganistan, Irak i Rusija, prenosi agencija Reuters.
S druge strane, u Kremlju su potcrtali važnost normalizacije odnosa dvije države, borbu protiv pandemije koronavirusa, povlačenje SAD-a iz međunarodnih sporazuma, kao što je onaj o iranskom nuklearnom programu. Dešavanja u Ukrajini su spomenuta kao "ukrajinsko pitanje". Istaknuto je da su razgovori bili "poslovne i iskrene prirode".