Objavljena dugoročna prognoza: Veći dio Evrope očekuje topliji juni od uobičajnog
U prvoj sedmici juna, temperature će na jugoistoku prelaziti 30, a u Španiji i Portugalu počet će rasti i preko 30°C.
Gledajući prognozu padavina, može se uočiti povećan potencijal padavina u sjevernoj i dijelovima srednje Evrope. Manje padavina predviđa se u Velikoj Britaniji, Irskoj, zapadnoj i južnoj Evropi.
Predviđa se da će vremenske prilike u drugoj sedmici biti slične onima na početku mjeseca. Glavna razlika je jači greben visokog pritiska iznad centralne i istočne Evrope. Područje niskog pritiska ostaje iznad sjeverozapadne Evrope.
Ovo promoviše tok više od zapada prema jugozapadu preko kontinenta i ima tendenciju da zadrži temperature niže na sjeverozapadu i toplije u centralnim dijelovima i jugoistoku.
Blaža atlantska zračna masa održavat će temperaturu pod kontrolom nad Islandom, Velikom Britanijom, Irskom i dijelovima Skandinavije i Zapadne Evrope. Toplija vazdušna masa proširiće se na centralnu, južnu i istočnu Evropu.
Gledajući dnevnu temperaturu početkom druge sedmice juna, možemo vidjeti kako temperature od 30°C dolaze u istočnu i centralnu Evropu i jugoistok. U Velikoj Britaniji i Irskoj vidimo temperature između 12-16°C, a u sjevernoj Francuskoj i Njemačkoj tek nešto iznad 20°C.
Prognoza pokazuje više padavina u regionima sa hladnijim temperaturnim anomalijama, uključujući Veliku Britaniju, Irsku i delove Skandinavije i zapadne centralne Evrope. Povećana količina padavina u regijama sa temperaturama iznad normalnih, kao što je Poljska, na primjer, može ukazivati na pojačane grmljavine i jake vremenske aktivnosti.
Pod uticajem anomalije visokog pritiska predviđaju se manje padavina i sušniji uslovi za mnogo južnu polovinu Evrope.
Ulaskom u drugu polovinu juna ulazimo u prognozu proširenog raspona. To znači da samo gledamo u najnovije trendove. Uprkos uspjehu ovih prognoza prethodnih mjeseci, ovo nisu fiksni vremenski scenariji.
Najnovija proširena prognoza za treću sedmicu juna pokazuje da se anomalija niskog pritiska pomjera na jug, direktno iznad Velike Britanije i Irske, dok se greben visokog pritiska uzdiže dalje na sever i sa još jednim područjem visokog pritiska iznad južne Evrope.
U temperaturnoj prognozi, anomalija hladnog vazduha se više ne vidi i ukazuje na Francusku i sjevernu Španiju pod uticajem oblasti niskog pritiska. Predviđa se da će ostatak Evrope imati temperature toplije od normalnih zbog širenja anomalije visokog pritiska i toplijeg južnog toka.
Prognoza padavina pokazuje kretanje područja niskog pritiska i ukazuje na više padavina u toplijem istočnom dijelu zone niskog pritiska iznad sjevernozapadne Evrope i centralnih dijelova sjeverno od Alpa.
Predviđa se južna, istočna i sjeverna Evropa sa manje padavina pod anomalijom visokog pritiska.
Padavine također zavise od vlage i oblaka, koje je mnogo teže predvidjeti od temperaturnih obrazaca. Dakle, iz tog razloga, prognoza padavina pokazuje opadajući signal kako idemo dalje u opseg prognoze.
Za posljednju sedmicu juna, najnovija vremenska prognoza pokazuje da će se područje niskog tlaka povući prema sjeveru, sa koritom koja se proteže na zapad. Nad južnim i istočnim dijelovima zemlje ostaje anomalija visokog pritiska.
U temperaturnoj prognozi vidimo normalne do hladnije temperature iznad sjeverozapadne i sjeverne Evrope oko zone niskog pritiska i ispod zapadnog toka. Ali većina južne, istočne i dijelova centralne Evrope je pod temperaturama višim od normalnih.
Izuzetak je zapadna i centralna Evropa pod uticajem korita, što može povećati potencijal oluje nad srednjom Evropom.
To možemo vidjeti s područjem povećane količine padavina u srednjoj Evropi oko Alpa. Inače, također vidimo povećane padavine nad sjevernom Evropom i sušnije uslove u južnim i istočnim dijelovima pod anomalijom visokog pritiska.