Objavljena lista država s najvećim državnim dugom: Evo koje svjetske sile su na vrhu
Iznos duga koji vlada drži je ključni pokazatelj održivosti njenih finansija. Ukoliko je dug previsok, posebno kao procenat bruto domaćeg proizvoda (BDP), to može signalizirati izazove u ispunjavanju finansijskih obaveza, što može dovesti do ekonomske nestabilnosti.
Grafikon koji je objavio Visual Capitalist rangira državni dug po zemljama za napredne ekonomije, koristeći njihov omjer bruto duga prema BDP-u. Rangiranje je zasnovano na izgledima MMF-a iz oktobra 2023. godine.
Od 20 analiziranih ekonomija, 11 ima odnos duga prema BDP-u od više od 100 posto. Na vrhu je Japan, čiji je državni dug ostao iznad 100 posto njegovog BDP-a već dvije decenije, dostigavši 255 posto 2023. godine.
Japan se zaista dosta zaduživao, iako uglavnom u obliku međudržavnih holdinga sa kamatnim stopama od oko 0 posto. No, s obzirom da država doživljava ubrzano starenje stanovništva, sve veći teret troškova socijalnog osiguranja mogao bi dovesti do još većeg fiskalnog deficita u budućnosti.
Američki državni dug dostigao je 32 triliona dolara 2023. godine, što čini 123 posto BDP-a zemlje. Da se to stavi u perspektivu, prije dvije decenije, omjer američkog duga prema BDP-u bio je manji od polovine današnjeg. Ipak, ostaje ispod prosjeka G7 od 128 posto.
Visok omjer bruto duga prema BDP-u više od 100% nije uvijek razlog za zabrinutost. Neto omjeri koji uzimaju u obzir međudržavna ulaganja mogu ukazati na bolju izloženost dugu u kratkoročnom periodu, kao i poređenje obaveza i imovine.